7 věcí, které byste měli vědět o zemětřesení v Sýrii a Turecku

Publikováno: 13. 2. 2023 Doba čtení: 4 minuty
Families take shelter outside in temporary shelters, tents, and olive groves while they wait for any news about their loved ones. Ezmarin, NWS.
© Foto: People in Need

Po zemětřesení, které zasáhlo jihovýchodní Turecko a severozápadní Sýrii v ranních hodinách 6. února, jsme okamžitě mobilizovali naše kapacity, abychom přeživším poskytli pomoc. Na obou stranách turecko-syrské hranice distribuujeme teplé jídlo, přikrývky, oblečení a hotovost. Více než týden po zemětřesení vám přinášíme sedm věcí, které byste o této katastrofě měli vědět.

1. Proč bylo zemětřesení tak smrtící?

Toto zemětřesení bylo velmi silné, dosáhlo 7,8 stupně Richterovy škály. V jižním Turecku se protíná Východoanatolský zlom (linie, po níž vedle sebe probíhají dvě tektonické desky) a zemětřesení takovéto síly se v regionu nevyskytlo již více než 80 let. V důsledku toho byla oblast méně připravena, než by měla být. Zejména v severozápadní Sýrii bylo mnoho budov postaveno nekvalitně.

Zásadní vliv na rozsah katastrofy mělo I načasování. Zemětřesení udeřilo nad ránem ve 4:17, tedy v době, kdy většina lidí ještě spala. Těm, kteří uvízli pod sutinami, mrazivé zimní počasí navíc snížilo šanci na přežití a zároveň ztížilo práci záchranářům. Kombinace těchto faktorů má za následek desítky tisíc mrtvých, zraněných a stovky tisíc lidí bez domova. 

2. Které oblasti byly nejvíce zasaženy?

Nejhůře postižené oblasti jsou v Turecku v blízkosti epicentra, tedy 20 kilometrů od horského města Kahramanmaraş na jihovýchodě země. Samotné město bylo prakticky zničeno. Okolních devět provincií - Gaziantep, Kilis, Hatay, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Osmaniye, Adana a Malatya - bylo rovněž vážně postiženo. Celá oblast se táhne 450 kilometrů od východu na západ a 300 kilometrů ze severu na jih. V těchto místech žije 12,7 milionu lidí, z nichž 1,7 milionu jsou syrští uprchlíci.

Severozápadní Sýrie byla zemětřesením také zasažena velmi silně. Podle předběžných zpráv byl nejvíce postižen guvernorát Aleppo na turecko-syrské hranici na jih od epicentra. Avšak ani přilehlé provincie Idlib, Hamá, Latákíja a Tartús se nevyhnuly rozsáhlým škodám.

Přispějte do sbírky SOS zemětřesení Sýrie a Turecko:

3. Je situace v Sýrii horší než v Turecku?

Obě země byly velmi vážně zasaženy. Rozdíl je však v tom, že 4,1 milionu lidí v severozápadní Sýrii bylo závislých na humanitární pomoci již dlouho předtím, než zemětřesení udeřilo.

Tento region je ochromen dlouholetou válkou a naprostá většina lidí žijících na severozápadě země musela už jednou svůj domov opustit. Mnozí z nich nyní zažívají stejnou tragédii, jen tentokrát jejich domovy nezničily bomby a rakety, nýbrž zemětřesení. 

4. Proč je tak obtížné dostat pomoc do severozápadní Sýrie?

Oblast severozápadní Sýrie, která byla zemětřesením nejvíce zasažena, je rozdělena na zóny pod kontrolou různých ozbrojených skupin, které se během 12 let nekončícího konfliktu přetahují o moc.

V současné době existuje pouze jediný oficiální přechod z Turecka do severozápadní provincie Idlib - Bab al-Hawa. Přechod Bab al-Hawa podléhá bezpečnostním rezolucím OSN, ačkoli samotná trasa je v důsledku zemětřesení značně poškozená. Zničené silnice a nejistý stav přístupu humanitární pomoci do severozápadní Sýrie znamenají, že pomoc se do těchto oblastí dostává pomalu.

5. Působí Člověk v tísni v severozápadní Sýrii?

Ano, působíme zde již více než deset let a v loňském roce jsme pomohli téměř 1,5 milionu lidí v severní Sýrii. V roce 2012 jsme uskutečnili první dodávku humanitární pomoci, a to v provincii Aleppo a Idlib. Díky více než 500 zaměstnancům v regionu jsme mohli okamžitě mobilizovat své zdroje a začít poskytovat pomoc těm, kteří neštěstí přežili.

6. Co dělá Člověk v tísni v reakci na tuto situaci?

V severozápadní Sýrii rozdáváme lidem zasaženým touto tragickou událostí hotovost, teplé jídlo, zimní oblečení a další základní věci. Rozděleno do několika čísel, rozdali jsme:

  • 50 000 litrů nafty a dalšího nezbytného vybavení místním samosprávám, aby pomohly při záchranných pracích v uplynulém týdnu.
  • 300 kusů zimního oblečení pro děti a dospělé.
  • 1500 potravinových balíčků připravených k jídlu pro nejvíce postižené rodiny.
  • 800 teplých jídel denně z jídelen ve městech Jandires a Azaz.
  • 1200 balíčků obsahujících plachty, deky a základní vybavení domácnosti.

V Turecku distribuujeme ve spolupráci s místními zástupci a nevládními organizacemi přikrývky, oblečení a finanční pomoc místním partnerům. Probíhá také identifikace oblastí, kde je potřeba akutně pomoci.

V rámci naší sbírky SOS zemětřesení Sýrie a Turecko se doposud podařilo vybrat více než 60 milionů korun, které kromě podpory dalších dárců, jako je Evropská unie, pomohou financovat naši pomoc.  

7. Co se bude dít teď?

Drahocenných 72 hodin pro pátrací a záchranné operace již uplynulo, ale to neznamená, že dobrovolníci a záchranné týmy přestanou hledat přeživší uvězněné pod troskami.

Zároveň již plánujeme, jak rozšířit naši pomoc tak, aby odrážela aktuální potřeby, které se budou s dalšími dny a týdny měnit. Priority se přesunou od záchranných operací a akutních zdravotnických služeb k odklízení trosek, rekonstrukcím a opravám domů.

Zejména v Sýrii budou lidé, kteří přišli o domov a nemají kde bezpečně zůstat, potřebovat dlouhodobější podporu.  


Autor: PIN

Související články