Aman věří, že všechny dívky v Nepálu mají mít přístup ke vzdělání

Publikováno: 10. 4. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Aaman Tara Khatun chodí zase do školy.
© Foto: Govinda Siwakoti for People in Need

V mnoha muslimských komunitách v jižním Nepálu je vrcholem vzdělání znalost urdštiny, kterou se děti učí na základní škole. Dívky většinou ukončí školní docházku ve třetím ročníku studia a věnují se domácím pracím. Život Aman Tara Khatun (18 let) se nijak nelišil od života ostatních dívek ve vesnici. Studium ukončila v jedenácti letech.

Kvůli finančním problémům rodiny mohla Aman o vzdělání jen snít. Stejně jako její sourozenci. Aman byla zasnoubena ve svých 13 letech. V její komunitě je normální větší časový odstup mezi zasnoubením a svatbou. V případě Aman to bylo původně pět let, a tak se začala učit na krejčovou. Chtěla tím pomoci své rodině, ale stále snila o vzdělání.

V její vesnici jsme otevřeli vzdělávací centrum v rámci projektu Aarambha, který je podporován programem britské vlády. Naši kolegové hledali dívky, které nechodily do školy. „Když přijel tým Člověka v tísni, byli moji rodiče pryč a já byla doma sama se sestrou. Ta mě do kurzu okamžitě přihlásila. Obě jsme měly velikou radost, ale zároveň jsme byly nervózní, že jsme to nejdříve neprobraly s rodiči.“ 

Rodiče nápad dívek podpořili, ale nebyli si jistí, zda bude souhlasit i Amanin snoubenec a jeho rodina. Budoucí tchán byl proti, ale Aman přesvědčila svého snoubence a ten ji nakonec podpořil. Zapsala se do komunitního vzdělávacího centra, které vedl Člověk v tísni ve spolupráci s organizacemi Aasaman Nepál a Social Organization District Coordination Committee a začala se vzdělávat i v oblasti zdraví a osobní hygieny. Také se dozvěděla o důsledcích dětských sňatků.

Po dokončení kurzu chtěla Aman ve vzdělání pokračovat, ale její rodina trvala na tom, aby se přihlásila do odborného kurzu a poté si našla zaměstnání. Aman se rozhodla promluvit se svým snoubencem: „Řekla jsem mu, že všichni v jeho rodině jsou vzdělaní. Dokonce moje budoucí švagrová vystudovala školu do 12. třídy. Snažila jsem se mu vysvětlit, že se nechci cítit méněcenná, a že chci být dobrá matka a zajistit našim dětem lepší budoucnost, a k tomu je vzdělání důležité,“ dodává Aman. Její snoubenec nakonec souhlasil.  

Aman Tara studuje sedmou třídu školy Shree Kisan a ráda by vystudovala i vysokou školu. Obě rodiny se dohodly na odložení svatby. Aman získala ke studiu vládní stipendium, díky kterému nemusela platit poplatek za přijímací řízení. Také získala možnost přihlásit se do přípravné třídy vzdělávacího centra, kam docházela pět měsíců a připravila se na studium na státní škole. Nadále dostala školní uniformu a školní pomůcky.

Aman Tara je vděčná za podporu svého snoubence, který jí pomohl a podpořil na cestě ke vzdělání. Dále sní o tom, že se jednou stane učitelkou, aby mohla inspirovat a vzdělávat další dívky. Věří, že vzdělávací centra by měla být ve všech vesnicích v Nepálu, dokud všechny dívky nebudou moci chodit do státních škol. 

Autor: Člověk v tísni

Související články