Až 500 studentů poběží pro novou školu v Africe

Publikováno: 6. 6. 2014 Doba čtení: 4 minuty
Až 500 studentů poběží pro novou školu v Africe
©

Praha, 6. června 2014 – Až 500 studentů ze dvou pražských středních škol v sobotu 7. června poběží oborou Hvězda, aby získali peníze na stavbu nové školy v Etiopii. Studenti se rozhodli tímto způsobem pomoci svým etiopským vrstevníkům, jejichž možnosti vzdělání jsou jen velmi omezené. Francouzské lyceum a Gymnázium Jana Nerudy organizují charitativní Běh pro Afriku ve spolupráci s Člověkem v tísni už od roku 2009 respektive 2010. Studentům se za tu dobu celkem podařilo vyběhat téměř 1,5 milionu korun na stavbu několika nových moderních škol v Etiopii.  Letos se do běhu zapojí i sami Etiopané. Běžecké dresy obléknou Wubet Girma a Sara Worku, pracovnice etiopské mise společnosti Člověk v tísni. Běh pro Afriku odstartuje v sobotu 7. června v 10:00 u letohrádku Hvězda.

„Předpokládáme účast asi 350 žáků z naší školy a přes stovku z Gymnázia Jana Nerudy, a to nepočítáme rodiče a další příznivce. Akce proběhne v uvolněné atmosféře parku Hvězda,“ říká Alena Špálová z Francouzského lycea. „Před během si studenti vždy seženou jednoho nebo více sponzorů, většinou se jedná o rodiče nebo známé. Ti jim za každé uběhnuté kolo závodu přislíbí určitou částku. Vyběhané peníze pak přispějí do sbírky Postavme školu v Africe“ vysvětluje princip akce Vojtěch Drahorád z Člověka v tísni.

„Výsledky sbírky Postavme školu v Africe vidím v rámci své práce skoro každý den. V patnácti vesnicích už za peníze českých dárců vyrostly nové školy a díky nim tak získaly vzdělání stovky dětí z těch nejchudších rodin,“ říká Sara Worku, která pracuje jako zástupkyně ředitele mise Člověka v tísni v Etiopii. „Jsem ráda, že v sobotu budu moci Běh pro Afriku osobně podpořit. Je nesmírně povzbuzující, když se sami rozhodnou pomáhat i velmi mladí lidé, kterým je přitom životní realita současné Afriky velmi vzdálená,“ dodává.

Do Běhu pro Afriku se během roku zapojují také žáci z dalších škol nejen v Praze, ale i v ostatních českých a moravských městech. Jednotlivé charitativní běhy budou probíhat až do podzimu. Loni se zapojilo přes 2000 žáků z 20 škol, kteří vyběhali více než 1 000 000 korun. Letos již proběhlo 6 běhů a v následujících měsících se jich bude pořádat ještě kolem 14. „Žáky na školách, které se Běhu pro Afriku účastní, většinou osobně navštěvujeme, seznamujeme je se situací v Etiopii a vysvětlujeme, jak oni sami mohou jednoduše pomoci svým africkým vrstevníků,“ říká Vojtěch Drahorád z Člověka v tísni. Studenti tentokrát chtějí přispět na novou budovu ve vesnici Sorge na jihu Etiopie.

Etiopanky na startu

V těchto dnech do Prahy přijíždějí také dvě etiopské zaměstnankyně Člověka v tísni, aby sdílely své zkušenosti s dalšími desítkami pracovníků z misí ve více než 25 zemí světa. Wubet Girma, projektová manažerka vzdělávacích programů ČvT v Etiopii, a Sara Worku, zástupkyně šéfky mise, se rozhodly upozornit na situaci ve své zemi také osobní účastí na sobotním Běhu pro Afriku. „Téměř každé druhé dítě v Etiopii nemůže chodit do školy. Často prostě proto, že v okolí žádná není. Když už školu ve vesnici mají, ve třídách se běžně tísní i 100 dětí. Polovina z nich navíc základní školu ani nedochodí,“ říká Sara Worku.
„Proto je důležité zajistit dětem možnost kvalitního vzdělání. Kromě kompletně vybavených učeben a místností pro učitele jsou součástí každé naší nové školy také latríny a nádrže na zachytávání dešťové vody. Učitelé, kteří na našich školách učí, navíc procházejí školením, jak zlepšit kvalitu výuky. V Etiopii je totiž běžně rozšířené memorování a fyzické tresty. Naši učitelé naopak vědí, že nejdůležitější je svoje žáky zaujmout a snažit se, aby výkladu co nejvíce sami porozuměli,“ dodává Sara.

Postavme školu v Africe

Sobotní charitativní běh se koná v rámci sbírky Postavme školu v Africe, kterou od roku 2004 organizuje Člověk v tísni a Junák - svaz skautů a skautek ČR. Cílem sbírky je každoročně získat finanční prostředky na stavbu alespoň jedné školy v Etiopii. Celkem už Člověk v tísni postavil v Etiopii 15 škol pro více než 4000 dětí.

Další bude stát ve vesnici Sorge nedaleko jihoetiopské Alaby. Důvodem, proč byla vybrána právě tato lokalita, je katastrofální stav stávající školy, kde se vyučuje všech osm ročníků - chodí sem 1200 studentů z okolních obcí. Tak velký zájem však Sorge není schopná pokrýt. Ve třídách se tísní desítky žáků a dokonce se musí učit na směny. Škola v Sorge už brzy nebude schopná provozu a dětem, které sem chodí, hrozí, že nebudou mít možnost dostudovat. Nová budova se proto začne stavět v nejbližší době a škola by měla být hotova v říjnu. Prostředky vybrané v rámci Běhu pro Afriku jsou cennou pomocí – kompletní školní budova spolu se školením učitelů a vybavením přijde na necelé dva miliony korun. Pokud bude Běh pro Afriku stejně úspěšný jako loni, žáci všech letos zapojených škol mohou v součtu přispět až na polovinu celkové ceny stavby.

Etiopie je jednou z nejchudších a nejvíce zalidněných zemí na světě. S rozšířenou chudobou souvisí i velmi vysoká úroveň negramotnosti – přes 60% obyvatel starších 15 let neumí číst a psát. Nadále však zůstává velkým problémem vysoké procento dětí, které nedokončí školu. V roce 2009 22% dětí nenastoupilo ani do druhé třídy základní školy, 57% základní školu nedokončilo. Ve třídách je navíc často více než 80 dětí a školy se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných učitelů a učebních pomůcek.

Seznam postavených škol a další informace o sbírce a Běhu pro Afriku najdete na www.skolavafrice.cz

Pro více informací kontaktujte:

Jakub Čejchan, mediální koordinátor  sbírky Postavme školu v Africe, 777 787 928, jakub.cejchan@clovekvtisni.cz

Vojtěch Drahorád, Běh pro Afriku, 731 690 962, vojtech.drahorad@clovekvtisni.cz

Alena Špálová, Francouzské lyceum, alenasp@cbox.czm,  728 714 745

Lucia Klimková, Gymnázium Jana Nerudy, lucia.klimkova@centrum.cz , 728 879 000

Autor:

Související články