Blog: Hostem na slavnostním otevření školy v Etiopii

Publikováno: 10. 2. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Blog: Hostem na slavnostním otevření školy v Etiopii
©

Škola v Sorge se nachází asi dvě hodiny cesty od Awassy, v místě, které je i na suchou oblast Alaba opravdu hodně prašné.  Škola se otevírala ve vrcholícím období sucha. Od hlavní silnice sem vede šest kilometrů dlouhá cesta. Je to úplný rodeo, podél cesty vodí děti dobytek k vodnímu zdroji v obci Kulufo. Holčičky mají zakryté vlasy a pusy, ale stejně se od každého kroku zvedají oblaka prachu vysoko nad jejich hlavy. Jednou za čas se vždy zvedne jakési větrné „minitornádo“, které přinese mračno prachu. Přes naše auto se přelévalo jak voda. Cesta v jedné části sjíždí do velkého kráteru, je to vlastně část erozní rýhy. Kolegyně Petra Vránová (vedoucí mise) se u téhle části ptala řidiče – „Abbas, what is this?“ A Abbas jen odpověděl: „Petra, this is road!“

Dorazili jsme na místo, konečně! Když jsme šli všichni společně na slavnostní otevření, míjeli jsme nově postavené zděné latríny (skvělé, děti už tu nemusí chodit do vysloužilých plechových budek), pak prošli kolem dvou čerstvě natřených starých budov školy. Před námi se otevřelo prostranství s přichystaným pódiem. Nová školní budova, kterou tu Člověk v tísni postavil, stojí opodál. Září novotou a děti do ní zvědavě nakukují.

Na příjezd dostaneme všichni svazek růží. Na slavnostním otevření kdekoliv jinde by vás to asi nepřekvapilo, ale v téhle zaprášené vesničce to bylo tak trochu překvapivé. Nové školy si komunita prostě opravdu velmi cení. Každý dostaneme typický alabský klobouk, vysoký a zdobený. V tom větru a prachu se několikrát ukáže jako vyloženě praktický, když ho honíme po zemi. Během slavnosti sedíme v první řadě, za námi stařešinové. Pak jde Petra přestřihávat pásku a dostáváme oběd, který si s námi dávají i stařešinové a další důležití lidé z okolí. Jíme med ještě v plástvích, který všichni lížou rovnou z dlaně.

Při focení je sranda, zapojují se děti i ženy, s focením nikdo nemá problém. Na slavnost byla donesená voda na umývání rukou na oslících ze studny v Kulufo, vzdálené osm kilometrů. Jedna cesta oslíkovi trvá tak dvě hodiny. V místě žádný jiný zdroj vody není, proto jsme u školy postavili nově zařízení na zachytávání dešťové vody s dvěma velkými nádržemi. Děti si tak budou mít kde umýt ruce.

#~gallery-931~#

Vytahujeme foťáky. S dětmi zkoušíme natočit video, kde by říkali česky „Postavili jsme školu“. Trošku se styděly, učitelé je museli povzbuzovat, ale nakonec jim to šlo docela dobře. Pak dostanou křídy, ať jdou nakreslit na tabuli, co chtějí. Docela se u toho vyřádí. Jeden z kluků nakreslí i logo Člověka v tísni včetně písmenek vypsaných vevnitř. Smějeme se.

Na závěr se ještě všichni s Petrou fotí, panuje dobrá nálada. Místní učitelé novou školní budovu opravdu hodně potřebovali, třídy byly přeplněné, muselo se učit na směny. Radost je tu vidět na každém kroku. Také proto jsme si slavnostní otevření hodně užili a za našimi známými ze Sorge se budeme rádi vracet.

Nejstarší budova školního areálu je stará 26 let, nejnovější byla předána minulý týden. Po pár dnech už dostáváme informaci, že ředitel školy přemýšlí nad dalšími opatřeními, jak žákům zpříjemnit pobyt ve škole. Je radost vidět, jak komunita novou školu přijala. Tak ať nová škola slouží!

Autor: Michala Traplová