Cena Homo Homini: Nominujte své hrdiny!
© Foto: PIN

Člověk v tísni každoročně uděluje cenu Homo Homini jednotlivcům, kteří významně přispěli k prosazování lidských práv a demokracie a nenásilnému řešení politických konfliktů. Od roku 2021 může kandidáty nominovat i široká veřejnost, což se  projevilo v rekordním počtu nominací. Uzávěrka nominací letošního ročníku je 30. listopadu 2023.

Cenu Homo Homini uděluje Člověk v tísni již od roku 1994 a dnes patří mezi nejprestižnější světová ocenění svého druhu. Jejím cílem je zviditelnit a ocenit práci statečných jednotlivců a v případě jejich perzekucí přispět ke zlepšení jejich osobní situace.

                       NOMINUJTE ZDE

Mezi laureáty z předchozích let patří například čínský literární kritik a disident Liou Siao-po, ázerbajdžánský právník Intigam Alijev, nikaragujská farmářka Francisca Ramírez nebo ruský politik a aktivista Sergej Kovalev. V roce 2020 získali cenu čtyři zadržovaní členové běloruské lidskoprávní organizace Viasna, kteří jsou dodnes pronásledováni za monitorování osudů zadržených demonstrantů, dokumentování porušování lidských práv a pomoc obětem policejního násilí. V zatím posledním ročníku získal cenu venezuelský aktivista Javier Tarazona..

Více se o dosavadních laureátech dozvíte ZDE

V roce 2021 výbor Homo Homini otevřel možnost zasílat nominace i široké veřejnosti. V důsledku toho mohou nejen organizace, ale i jednotlivci nominovat svého laureáta či lauretátku vyplněním jednoduchého online formuláře

Autor: PIN

Související články