Česká pomoc doputovala do Mosulu. Univerzitní knihovna dostala půl milionu na svou obnovu

Publikováno: 15. 6. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Česká pomoc doputovala do Mosulu. Univerzitní knihovna dostala půl milionu na svou obnovu
© Izabela Klimowicz

„Děkuji moc za to, že jste mysleli na Mosul, na knihovnu, na nás, na mě,“ říká studentka Mosulské univerzity v Iráku, Tahne Saleh, a neskrývá dojetí. Na slavnostním ceremoniálu totiž dostala knihovna dar ve výši 500 tisíc korun ze sbírky Pomozme knihovně! a díky vybraným penězům bude možné obnovit její provoz. Organizaci Člověk v tísni a Knihovně Filosofické fakulty Univerzity Karlovy se podařilo od dárců shromáždit částku přesahující 280 tisíc korun, která byla následně dorovnána Člověkem v tísni na celých 500 tisíc z fondu Skutečná pomoc.


Ústřední knihovna Mosulské univerzity v Iráku byla v minulosti jednou z vůbec nejvýznamnějších v celé oblasti. V období, kdy Mosul ovládal tzv. Islámský stát, byla její budova téměř zničena, společně se spoustou vzácných rukopisů a starých tisků. I místní studenty překvapilo, k jak velké destrukci ve skutečnosti došlo. „Před časem se mi podařilo dostat se dovnitř knihovny, poprvé po skončení bojů. Uviděla jsem poprvé tu zkázu. Nevěděla jsem, že byla tak moc zničená – zbyly z ní jen trosky,“ popisuje Tahne Saleh své pocity z první návštěvy poničené budovy. Díky iniciativě českých knihovníků a štědrosti dárců se ale brzy začaly věci měnit k lepšímu.

Snahy o obnovu knihovny započaly bezprostředně po osvobození města v červenci 2017. S nápadem na vyhlášení dobročinné sbírky přišli zaměstnanci Knihovny Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kteří chtěli své irácké kolegy podpořit. Obrátili se na Člověka v tísni, který v oblasti dlouhodobě působí, aby jim pomohl sbírku zorganizovat. Setkali se s nebývalou štědrostí dárců. Původní plán – vybrat 100 tisíc korun – překonali více než dvojnásobně. Od dárců se podařilo vybrat přes 280 tisíc korun, a díky příspěvku od Člověka v tísni z fondu Skutečná pomoc nakonec do Mosulu putovalo celkem 500 tisíc korun.

Za peníze, které se podařilo vybrat, pořídí Člověk v tísni ve spolupráci se zástupci knihovny nové vybavení, které knihovna nutně potřebuje. Většina finančních prostředků poputuje na opravu a zprovoznění samotné budovy, ve které knihovna sídlí. Část peněz bude využita také na zajištění nábytku, nových knih a obnovu knih zachráněných.

Přestože sbírka Pomozme knihovně! skončila, pomáhat lidem v Iráku a Sýrii můžete dál: například příspěvkem na dlouhodobou sbírku Člověka v tísni SOS Sýrie a Irák, č.ú. 92329232/0300. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Člověk v tísni

Související články