Chcete znát Efekt milostivého léta? Pusťte si nový seriál Českého rozhlasu!

Publikováno: 2. 12. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Chcete znát Efekt milostivého léta? Pusťte si nový seriál Českého rozhlasu!
© fotobanka

„Nenapadlo by mě, že by se z jízdenky za dvacku mohlo stát 10 tisíc,“ vypráví Jiří. „Nájem byl nepřiměřeně vysoký, do hospody chodilo jen málo lidí a jídlo si nedávali,“ vzpomíná Dana, která svou hospodu musela po pár měsících od otevření zavřít a její celková dlužná částka se vyšplhala téměř na milion korun. „Je totálně demotivační mít nějakou práci, když se ty peníze pak vezmou na exekuci. Tak se nedá bydlet ani nějak základně fungovat, za ty zbylé peníze“ uvádí v reportáži paní Jarmila, která kvůli nenadálým zdravotním problémům přestala být schopna půjčku splácet a dostala se do velkých finančních problémů. Komu a jak už milostivé léto pomohlo? Vybrané příběhy si můžete poslechnout v novém seriálu Českého rozhlasu Efekt milostivého léta!

92% poplatek z prodlení na nájemném

V loňském roce bylo za cestování hromadnou dopravou uděleno čtyři sta tisíc pokut. Dopravní podnik v Praze jich eviduje každý měsíc kolem dvaceti tisíc. Od roku 1993 se do vymáhacího procesu dostalo něco málo přes milion nezaplacených exekucí. V současnosti z nich zůstává nesplacených 173 tisíc a do rukou exekutorů se tak dostávají i případy staré desítky let.

Kromě dluhů u dopravních podniků jsou jedny z nejčastějších, a také nejstarších, dluhy na nájemném – u těch bylo kvůli poplatku z prodlení, které činilo 92 % ročně, navýšení nejvyšší.

"Soukromé" milostivé léto 

Velmi dobrou zprávou je, že ačkoliv se milostivé léto vztahuje na dluhy vedené vůči státu, jak uvedl náš analytik David Borges pro Český rozhlas, okruh zapojených společností se stále rozšiřuje a postupně se zapojují i některé soukromé firmy – operátoři, banky, úvěrové společnosti. Například společnost Airbank již oslovila téměř dva tisíce klientů a nabídla jim milostivého léta využít:

„K dnešnímu dni ohlásilo ‚soukromé‘ milostivé léto několik bank. Ty ale mají určité podmínky, což znamená, že u nich nelze počítat s tím, že milostivé léto bude tak vstřícné, jako je tomu u státních institucí,“ uvedl Borges. 

Kde se dozvědět více?

Více informací najdete na www.milostiveleto.cz, případně volejte naši dluhovou helplinku 770 600 800. Musíme Vás ale upozornit, že zájem o naši helplinku je v posledních týdnech natolik vysoký - žádáme proto všechny volající o trpělivost či o využití dalších komunikačních kanálů - zašlete nám mail na jakprezitdluhy@clovekvtisni.cz nebo využijte videohelplinky, kde máme volných termínů prozatím dostatek.

Autor: Člověk v tísni

Související články