Chci studovat, ale rodiče mi studium nezvládnou platit

Publikováno: 19. 7. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Chci studovat, ale rodiče mi studium nezvládnou platit
© ...

Cílem naší služby podpora vzdělávání je mimo doučování probírané látky ve škole, mimo podpory žáka a celé jeho rodiny v řešení všech možných nesnází souvisejích se vzděláním, je i doprovázení či motivace dospívajících při výběru střední školy či odborného učiliště. Naší koordinátorce Zuzce se dostal do rukou velmi upřímný esej k žádosti o stipendium pro organizaci Romea. Dokresluje, v jaké situaci se nachází spousta našich svěřenců.

Dobrý den,

jmenuji se Hana D., je mi 16 let a jsem z Prahy. Žiju v normální obyčejné romské rodině a chtěla bych studovat na střední škole KŠPA Chabařovická, obor cestovní ruch.

Důvod, proč žádám o stipendium, je takový, že moji silně pracující rodiče by to asi nezvládali platit. Moji oba rodiče pracují, táta Michal pracuje jako pošťák a moje maminka Růžena má 3 práce jako uklízečka. Důvod, že mě dali na soukromou školu, je takový, že mi věří, vědí, že se ráda učím, věří mi, že chci v životě dosáhnout vysněné práce, a také chtějí, abych měla lehčí život, než být udřená v práci za málo peněz.

Můj největší cíl v životě je splnit si sny cestováním. Miluji, když mohu mluvit v anglickém jazyce. Někdy si sama pro sebe mluvím trošičku španělsky a trošiličku korejsky. A to je další důvod, už jsem si dávno hledala, jaké jsou podmínky pracovat na letišti. Četla jsem, že Koreji patří naše letiště Václava Havla.

Můj největší vzor jsou moji rodiče, ale asi nejvíce moje máma. Už od mala mě táhla k učení, abych se jednou mohla mít lépe než ona. Moje celá rodina mě podporuje ve vzdělávání. Plánuji po střední dál se učit v zahraničí (v USA, Rusku nebo Koreji), protože tyhle 3 jazyky, si myslím, budu potřebovat nejvíce.

Ano, je pravda, že na konci tohoto školního roku jsem měla nejhorší vysvědčení za celý život, a také se za to stydím. Jak jsem viděla ostatní děti z mé třídy na to kašlat, protože jsme byli ti „nepřijatí“, tak jsme na to kašlali všichni.

A to je asi vše, co bych Vám mohla o sobě říct.

Děkuji za odpověď.

Hana D.

Hance a všem mladým lidem odhodlaným studovat držíme palce na cestě ke splnění svých snů!

Autor: Aneta Kozáková, mediálec pobočky

Související články