Člověk v tísni dodává hygienické balíčky a přikrývky lidem postiženým zemětřesením v Turecku

Publikováno: 3. 3. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Dodávka hygienických souprav a přikrývek do vesnice Icerisu v Nurdagi, Gaziantep v Turecku
© Kieran Seager

V provincii Gaziantep na jihovýchodě Turecka, kterou 6. února zasáhlo zničující zemětřesení, distribuujeme zasaženým komunitám hygienické balíčky, přímotopy, přikrývky a oblečení. Jedno z takových míst se nachází v malé vesnici İçerisu.

Všechny domy v této zemědělské vesnici byly při zemětřesení srovnány se zemí. Jeden mladý muž tu noc zahynul, zbývající stovka obyvatel nyní žije ve stanech a provizorních přístřešcích roztroušených mezi troskami domů či na zahradách a polích. Ve vesnici zavládlo ticho, které občas přeruší kohoutí kokrhání nebo zpěv ptáků na stromech. Během zemětřesení však lidé zažívali nesnesitelný hluk tříštícího se skla a praskajícího betonu.

"Ta noc byla katastrofální," říká Mehmet. Stojí před svým zničeným domem a balí si deku s hygienickou soupravou, které dostal od Člověka v tísni. "Když se dům začal otřásat, běželi jsme s manželkou ke dveřím, ale ty byly bohužel zamčené. V náručí jsem měl postiženého syna. Nakonec jsem ho spustil z okna v prvním patře a s manželkou jsme vyskočili za ním."

Nebyl čas zachránit synův invalidní vozík ani zemědělské nářadí, na kterém závisí Mehmetovo živobytí.

"Poté, co zemětřesení ustalo, začalo sněžit, pršet a mrznout. Bylo to nesnesitelné, ale museli jsme to vydržet. My jsme měli na sobě pouze lehké oblečení, ale nemohli jsme dělat nic jiného než to nějak vydržet," říká Mehmet.

Bez domova, bez práce, s manželkou a postiženým dítětem, o které se musí starat, si Mehmet na zahradě vedle trosek svého domu postavil stan.

"Život bude zase nějak pokračovat," řekl Mehmet. "Pokud budeme muset, tak si dům postavíme znovu sami, protože život nějak půjde dál, i když to bude těžké."

K pokrytí nezbytných potřeb obyvatel, kteří přišli o domov, distribuujeme přikrývky a hygienické balíčky. Ty obsahují mýdlo, zubní kartáčky, hygienické vložky, ručníky a další věci, které jsou bezprostředně po katastrofě, kdy je přístup k čisté tekoucí vodě značně omezen, životně důležité. V mnoha případech jsou lidé žijící ve stanech nuceni využívat sociální zařízení v budovách, které zůstaly stát. Například v nedalekém městě Nurdağı se desítky rodin dělí o pouze několik zbylých koupelen.

Rychlá distribuce přikrývek, oblečení a topení je v takovýchto situacích naprosto zásadní, protože osobní věci mnoha lidí zůstaly pohřbeny pod hromadami trosek. Někteří přeživší riskují smrt a vracejí se do svých rozpadajících se domovů, aby odtamtud vytáhli aspoň nějaké teplé oblečení.

"Neměli bychom chodit dovnitř, nesmí se to, protože celý dům je nestabilní," vysvětluje žena, která během zemětřesení utekla ze svého domu bez jakéhokoliv zimního oblečení. "Ale šli jsme, protože jsme neměli boty ani bundy. Vzali jsme si, co se dalo." V těchto situacích mohou věci, jako je oblečení, přímotopy a přikrývky, zajistit, že rodiny, které přišly o domov, mohou alespoň spát v teple, aniž by riskovaly svou bezpečnost.

V současné době využíváme peníze ze sbírky SOS zemětřesení Sýrie a Turecko k dodávkám hygienických potřeb do vesnic v okresech Nurdağı, İslahiye a Şahinbey v oblasti Gaziantepu. Kromě koordinace s místními obecními úřady se snažíme dodávat věci jak do větších měst, tak do menších venkovských komunit, jako je İçerisu, které jsou roztroušeny po zvlněné krajině tohoto regionu.

V nadcházejících týdnech budeme pokračovat v rozšiřování pomoci, abychom uspokojili obrovské potřeby zasažených zemědělských komunit a zajistili jim podporu v náročném procesu, jak se navrátit k běžnému životu.

Autor: Kieran James Seager, komunikační manažer pro Sýrii a Turecko

Související články