Člověk v tísni je připraven pomoci na Ukrajině

Publikováno: 10. 2. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Člověk v tísni je připraven pomoci na Ukrajině
© Foto: Člověk v tísni

Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny způsobuje dlouhotrvající humanitární krizi. Člověk v tísni na místě aktuálně pomáhá 200 tisícům lidí. Pracuje na obou stranách konfliktu i v dnešních dnech, kdy se stupňuje mezinárodní napětí. V případě eskalace konfliktu je připraven poskytovat pomoc lidem prchajícím z oblasti bojů a podle situace pokračovat ve stávajících programech pomoci.

„Na Ukrajině máme 110 zaměstnanců, kteří jsou připraveni v případě eskalace konfliktu začít pomáhat lidem postiženým novými boji nebo těm, kteří před nimi budou utíkat do ukrajinského vnitrozemí. Pomoc by se v první fázi zaměřovala na poskytnutí materiální pomoci, jako jsou potraviny, voda, oblečení, hygienické balíčky, deky a lehátka nebo psychosociální pomoc. Člověk v tísni by také pomáhal v místech vysoké koncentrace vnitřních uprchlíků,“

Petr Drbohlav regionální ředitel Člověka v tísni pro východní partnerství a Balkán.

Na pomoc obětem konfliktu na Ukrajině vyhlásil Člověk v tísni sbírku SOS Ukrajina. Od roku 2014 do ní čeští dárci přispěli více než 17 milionů korun.

„Prosíme českou veřejnost o podporu. Dary do sbírky využijeme podle vývoje situace buď na přímou pomoc lidem prchajícím z oblasti bojů, nebo na pokračující pomoc lidem trpícím v důsledku dlouhotrvající humanitární krize na východě Ukrajiny, apeluje Petr Drbohlav.

Podle dat OSN zasáhla v roce 2021 krize na Ukrajině 1,5 milionu lidí, z čehož půl milionu tvoří děti a nezletilí. Celou situaci ještě významně zhoršuje pandemie nemoci covid-19, která přetěžuje již tak složitě fungující zdravotní systém.

"Ve městech a vesnicích podél kontaktní linie přestala fungovat jakákoliv infrastruktura, silnice se neopravují, nefungují tam obchody, neteče tam voda, protože kvůli konfliktu byl porušen vodovodní řád. Přístup ke zdravotnictví a školství je velmi problematický. Z oblasti odešli mladí lidé, protože nevidí žádné příležitosti, nejsou pracovní místa, zavřely se doly, železnice i továrny. Vzhledem k současné eskalaci je těžko představitelné, že by v té oblasti chtěl někdo zůstat, nebo třeba začít podnikat s tou nejistotou, která tam nyní panuje.“ upozorňuje Petr Drbohlav

Jak v současnosti pomáháme?

Člověk v tísni v současnosti pomáhá více než 200 tisíc lidem. Náš tým pracuje zejména v Doněcku a Luhansku a to jak na území pod kontrolou ukrajinské vlády, tak i na území, které momentálně pod kontrolou vlády není.

Pomoc se zaměřuje na ty nejvíce potřebné, kteří často přišli úplně o všechno. Těm poskytujeme finanční pomoc na nákup základních životních potřeb, hygienické balíčky nebo potravinové balíčky s moukou, olejem, solí a cukrem. Alespoň 26 tisíc lidi získá díky našim projektům přístup ke zdravotní péči. Současné projekty se zaměřují také na opravu poničených domů a vodovodních systémů. Díky aktuálně realizovaným projektům získá 32 600 lidí lepší přístup k pitné vodě, 3.340 lidem opravíme střechy, poskytneme stavební materiál a nejnutnější vybavení domácnosti.

Jelikož ozbrojený konflikt velmi dopadá také na psychiku lidi, kteří mají strach z budoucnosti, obávají se o svůj život nebo o životy svých blízkých, poskytujeme potřebným i psychosociální podporu.

Pro více informací kontaktujte:

Autor: Člověk v tísni

Související články