Člověk v tísni otevřel novou školu na Haiti. Podívejte se, jak se stavěla

Publikováno: 13. 4. 2012 Doba čtení: 1 minuta
Člověk v tísni otevřel novou školu na Haiti. Podívejte se, jak se stavěla
©

Člověk v tísni postavil z prostředků sbírky SOS Haiti dvě nové budovy místní školy College Mixte Roi Salomon. Původní škola ve Vialet v regionu Petit Goave byla zničená při zemětřesení v lednu 2010 a žáci se museli tísnit při vícesměnném vyučování ve spřátelené škole. 

O novou školu požádal jménem komunity její ředitel Louise Myrtil už před několika měsíci, stavbu dvou trojtřídek odolných vůči častým zemětřesení a hurikánům ale zdržel nevhodný pozemek bývalé školy. Vhodnout parcelu nakonec ředitel našel asi kilometr od původní budovy. 

Na stavbě se Louise Myrtil podílel spolu se svými přáteli a členy místní komunity, což je jedna z podmínek ČvT pro zahájení stavby. Pomohli především s výkopovými pracemi, hlobením jámy pro latríny nebo stavbou oplocení.

#~gallery-24~#

Novou školu, kterou ČvT předal místním lidem v dubnu 2012, navštěvuje 120 žáků. Ředitel v dalším školním roce obnoví výuku vyšších ročníků, kterou musel přerušit kvůli malé kapacitě prostor, jež škola po zemětřesení nalezla u spřátelené školy ve Vialet. Díky charitativnímu e-shopu Skutečný dárek je škola vybavená i novými lavicemi, tabulemi a učebními pomůckami.

Autor: Jitka Škovránková