Člověk v tísni posílá pomoc do Bejrútu. Uvolňuje půl milionu korun na zajištění jídla, vody a léků zasaženým lidem

Publikováno: 5. 8. 2020 Doba čtení: 2 minuty
Člověk v tísni posílá pomoc do Bejrútu. Uvolňuje půl milionu korun na zajištění jídla, vody a léků zasaženým lidem
© Foto: Reuters

V reakci na výbuch, který otřásl libanonským Bejrútem, uvolnil Člověk v tísni na pomoc půl milionu korun z fondu Klubu přátel a na místo posílá humanitární pracovníky partnerská organizace Človek v ohrození. Prostředky jsou určeny na okamžitou pomoc lidem, kteří v důsledku výbuchu přišli o domov. Konkrétní potřeby na místě zjišťujeme. 

„Podle prvních informací z místa bude potřeba zajistit primárně vodu, potraviny, léky a opravu domů, které výbuch poničil. Rychlá reakce vznikla ve spolupráci se slovenským Človekem v ohrození, který v Libanonu dlouhodobě působí,“ říká Pavlína Millionová, koordinátorka pomoci Člověka v tísni na Blízkém východě.

Přímou pomoc na místě poskytne jeho partnerská organizace, která se mimo jiné věnuje humanitární pomoci a přímo v Libanonu zasahuje při mimořádných událostech. Určit nejnutnější potřeby na místě pomohou i tři humanitární pracovníci Človeka v ohrození.

Po výbuchu, který podle posledních údajů zabil nejméně 100 lidí a další 4 000 zranil, vyhlásil Libanon stav nouze a požádal státy o pomoc. Ta tam míří i od českého státu.

„Krizemi zmítaný Libanon má před sebou dlouhou a nákladnou rekonstrukci města, my teď chceme pomoci s urgentními potřebami. Na místě panuje chaos a spousta lidí bude bez prostředků a bez pomoci. Naštěstí jsme se díky Klubu přátel mohli rozhodnout v řádu několika hodin,“ vysvětluje Jan Mrkvička, ředitel Humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni.

Tlaková vlna způsobila rozsáhlé škody až pět kilometrů od místa samotného výbuchu a podle bejrútského guvernéra ztratilo alespoň dočasně domov až 300 000 lidí. Ti nyní potřebují především vodu, jídlo, léky a pomoc s opravou poničených domovů.

Okamžitá pomoc je možná díky dárcům, kteří pravidelně přispívají do sbírky Klub přátel Člověka v tísni. Právě ta umožňuje ihned reagovat na podobné události.

Kontakt:

Martina El Haddad, koordinátorka pomoci Člověka v tísni na Blízkém východě

Tel: +420 605 321 828

E-mail: martina.elhaddad@peopleinneed.cz


Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Člověk v tísni

Související články