Člověk v tísni si připomíná smrt devíti kolegů v Afghánistánu

Publikováno: 1. 6. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Člověk v tísni si připomíná smrt devíti kolegů v Afghánistánu
© Foto: Petr Štefan

Rok po zavraždění devíti zaměstnanců Člověka v tísni v Afghánistánu bychom rádi vyjádřili úctu pozůstalým rodinám našich kolegů a respekt k jejich práci. Vzpomínku na jeden z nejtragičtějších momentů v historii humanitární práce bychom kromě rodin obětí, kolegů a příjemců naší pomoci v Afghánistánu rádi sdíleli i s českou veřejností a širší mezinárodní komunitou.

V noci 2. června vnikla skupina neznámých ozbrojenců do místní kanceláře Člověka v tísni v Zare na jihu provincie Balch v severním Afghánistánu a ve spánku zavraždila devět členů našeho týmu. Po tragédii Člověk v tísni okamžitě nabídl pomoc pozůstalým, zastavil veškerou práci v Afghánistánu a vyzval afghánské úřady k okamžitému vyšetření brutálního útoku.

Ani po roce toto vyšetřování nepřineslo hmatatelné výsledky. Bez záruk, že můžeme na jihu provincie Balch bezpečně pokračovat v naší práci a po důkladném zvažovaní se členy týmu jsme se rozhodli z oblasti stáhnout. Útok však podle všeho nebyl namířen proti organizaci Člověk v tísni a nesouvisel přímo s naší prací v Afghánistánu, proto jsme se rozhodli v zemi zůstat.

Jsme stále přesvědčeni, že naše podpora vzdělávání, budování venkovské infrastruktury, zemědělských projektů, podpora lidem, kteří se potýkají s chudobou a poskytování humanitární pomoci má pozitivní dopad na desetitisíce obyvatel Afghánistánu. Zároveň jsme ale museli přijmout ještě přísnější pravidla, abychom zajistili bezpečnost našich zaměstnanců. Stále také podporujeme rodiny pozůstalých a staráme se o to, aby děti našich zesnulých kolegů a kolegyň mohly navštěvovat školu a dokončit své vzdělání.

Rádi bychom této příležitosti také využili k tomu, abychom vzdali hold všem humanitárním pracovníkům, kteří přišli o život, když nezištně pomáhali ostatním.

Autor: ČvT