ČvT varuje před přijetím kontroverzního zákona

Publikováno: 16. 10. 2014 Doba čtení: 4 minuty
ČvT varuje před přijetím kontroverzního zákona
©

Zavřou poslanci školky pro chudé děti? Rozhodne se v úterý.

Praha - V úterý 21. října se bude na půdě Poslanecké sněmovny znovu projednávat zákon o dětské skupině, který na začátku měsíce vetoval prezident Zeman. V případě jeho definitivního přijetí hrozí zánik vzdělávacích skupin pro předškolní děti. Tato zařízení přitom představují pro stovky z nich jedinou možnost, jak se adekvátně připravit na vstup na základní školu. Jde o děti, které pochází z chudých rodin, pro které je umístění do běžné školky zcela nemožné. Přitom právě ony potřebují předškolní vzdělávání nejvíce.

Zákon o dětské skupině zavádí pro všechny organizace, které s předškolními dětmi pracují, povinnost registrace u Ministerstva práce a sociálních věcí, která s sebou nese i nutnost splňovat různé technické a hygienické normy. Normy, které nelze reálně splnit, popř. by si jejich zavádění vyžádalo investice v řádu desítek milionů korun. Původním záměrem zákona byla přitom snaha podpořit alternativy klasických mateřských škol, které dlouhodobě kapacitně nestačily uspokojovat zvýšenou poptávku.

Pokusy o zákonnou úpravu se objevovaly již od roku 2006, k jejímu schválení však došlo až za této vlády. Z původního záměru podpořit firmy v rozvoji příležitostí pro návrat žen do práce se stal v osmiletém legislativním procesu zákon proti předškolnímu vzdělávání dětí. Proti předkládanému návrhu se vznesla vlna odporu z řad odborné veřejnosti i neziskových organizací, která vyústila v petici podepsanou zhruba 14 tisíci lidmi. Senát mnoho z výhrad uznal a zákon Sněmovně vrátil, hlavním principem senátního návrhu byla dobrovolnost registrace. Poslanecká sněmovna však i přes pochybnosti mnoha poslanců a poslankyň schválila původní  návrh tvrdé regulace. Prezident Zeman zákon vetoval na začátku října.

„Zákon o dětské skupině se netýká pouze lesních školek, ale všech subjektů, které pracují pravidelně s více jak čtyřmi dětmi předškolního věku. V  případě ohrožených dětí likviduje dlouho budovaný sektor předškolních klubů v ČR. Podmínky regulace není možné splnit, ani mnohé fungující veřejné školky požadovaného standardu v plné míře nedosahují. Neziskové organizace ani nevlastní objekty, ve kterých kluby fungují, nemohou je rekonstruovat, nehledě na to, že na tyto rekonstrukce nejsou a nebudou finanční zdroje,“ říká Jan Černý, ředitel Programů sociální integrace organizace Člověk v tísni. 

Dnes je podobných zařízení několik desítek a odhadem poskytují vzdělávací podporu pro více než tisíc dětí.Podobné školky provozuje v Česku i mnoho dalších organizací, jako je například IQ Roma servis z Brna, Cheiron T z Tábora, Diecézní charita Brno, společnost Tady a teď z Plzně, o.p.s., Sdružení sociálních asistentů z Ostravy, Diakonie ČCE ze Vsetína, Občanské sdružení Salinger z Hradce Králové, Amalthea z Chrudimi, atd.  

„Zákon o dětské skupině se nezabývá kvalitou poskytované péče, vše reguluje pouze technickými normami. Pokud projde, ohrozí to podporu dětí z chudých rodin jako celku. Mnoho z nich nezachytíme vůbec, a s těmi, se kterými začneme pracovat až na ZŠ, nebudeme schopni dosahovat takových pokroků. I zde totiž platí: čím dřív s dětmi začnete pracovat, tím lepších výsledků dosáhnete. Kluby v Čechách mají dostatečné hygienické zázemí pro to, aby mohli bezpečně bez rizik fungovat. Člověk v tísni organizuje vzdělávání v uprchlických táborech, v provizorních podmínkách po přírodních katastrofách, v chudých zemích. Zásadním je pedagog, průvodce, vzdělávací program, ne normovaný regál na boty,“ uzavírá Jan Černý.

Kontaktní osoby:

Martin Kovalčík
mediální koordinátor Programů sociální integrace, Člověk v tísni, o.p.s.
martin.kovalcik@clovekvtisni.cz, 777 472 863

Jan Černý
ředitel Programů sociální integrace, Člověk v tísni, o.p.s.
jan.cerny@clovekvtisni.cz

Poznámky pro editory:

  • Komentář k zákonu o dětských skupinách a riziku, které zákon přináší pro předškolní kluby Člověka v tísni, si můžete přečíst ZDE. Tiskovou zprávu k tématu najdete ZDE.
  • Krátké video z předškolního klubu v Ústí nad Labem najdete ZDE.
  • ZDE se můžete podívat na fotogalerii, mapující naši práci v pražském předškolním klubu.
  • Reportáž Lidových novin z bílinské školky naleznete ZDE.
  • O projektu „Pojďte do školky!“, který je zákonem o dětské skupině ohrožen, se více dozvíte ZDE.
Autor: Martin Kovalčík, mediální koordinátor PSI