Člověk v tísni vybaví nemocnici ve válečné Sýrii, pomůže i Nadace Vodafone

Publikováno: 23. 10. 2012 Doba čtení: 3 minuty
Člověk v tísni vybaví nemocnici ve válečné Sýrii, pomůže i Nadace Vodafone
©

Nezisková organizace Člověk v tísni pomůže vybavit zdravotnickým materiálem a léky nemocnici Qaleet Almadiq na předměstí města Hama, v jedné z válečných zón Sýrie. Pomůže jí v tom půl milionu korun od  Nadace Vodafone, která mimo jiné vyzve zákazníky Vodafonu k zaslání dárcovské SMS na pomoc lidem postiženým tímto konfliktem. Provizorní nemocnice Qaleet Almadiq byla zřízena po vybombardování místní nemocnice vládními vojsky. Místní chirurg, ortoped a další zdravotnický personál ošetří denně zhruba 25 – 35 pacientů, z toho 4 - 8 větších chirurgických zákroků.

Podle místních nezávislých zdrojů zemře v této zemi každý den 60 civilistů. Mnoho z nich umírá kvůli nedostatečné zdravotnické péči. „Poskytování pomoci přímo v Sýrii je vzhledem k probíhajícím bojům mimořádně obtížné. Člověk v tísni tu podporuje mimo jiné práci stovek syrských lékařů, kteří ošetřují raněné v ohniscích bojů sedmi syrských provincií,“ vysvětlila Jitka Škovránková, koordinátorka blízkovýchodních programů Člověka v tísni. Jejich práce je soustředěna do více než 50 polních nemocnic a dvou set klinik, které Člověk v tísni zásobuje léky, zdravotnickým materiálem a přístroji.

Jak pomůže Vodafone

Kromě jednorázového daru půl milionu korun dorovná Nadace Vodafone každou dárcovskou  SMS zaslanou zákazníky Vodafonu dalšími 30 korunami. Tím se celková pomoc zdvojnásobí. Během tohoto týdne také bude Vodafone své zákazníky o konfliktu a potřebné pomoci informovat prostřednictvím SMS kampaně.

Chceme Čechy takto motivovat k větší solidaritě. V případě pomoci obětem hladomoru v Somálsku tento přístup pomohl počet DMS desetinásobně zvýšit,“ vyzývá k pomoci ředitel Nadace Vodafone Ondřej Zapletal. Konkrétně Nadace Vodafone na každou DMS zaslanou v období od 22. 10. do 4. 11. 2012 na číslo 87777 ve tvaru DMS SYRIE přispěje 30 korunami.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300

nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SYRIE na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

(IBAN CZ1703000000000092329232)

Jak pomáhá Člověk v tísni

V polní nemocnici pracují chirurgové, ortoped, anesteziolog a další lékaři a několik sester popř. další pomocný personál pro poskytování první pomoci z řad dobrovolníků. Nemocnice je vybavena minimálně jedním chirurgickým sálem, lůžkovým oddělením a chirurgickou ambulancí.

V průměru ošetří jedna nemocnice zhruba 1000 pacientů za měsíc, z čehož je stovka složitějších chirurgických zákroků. Zvláště komplikované případy lékaři stabilizují a poté převáží do specializovaných nemocnic v bezpečnějších příhraničních oblastech či v Turecku. Na jednu polní nemocnici pak připadají aspoň čtyři kliniky. Ty fungují nejčastěji jako chirurgická ambulance a dokáží poskytnout základní první pomoc, ošetřit lehčí zranění včetně drobnějších tržných ran.

„Zásobování léky také není jednoduché – syrské hranice jsou otevřené pouze pro Syřany a ostře střežené tureckou hraniční policí. Přístupové cesty do ohnisek bojů jsou na mnoha místech rozbombardované či zatarasené barikádami a všude hrozí nepředvídatelný útok v podobě náletů armádních stíhaček. Na cestách hlídkují vojenské kontroly a i za převoz zdravotnického materiálu mohou být dotyční uvězněni, mučeni a vyslýcháni. Léky se proto převáží většinou v menších množstvích v osobních autech, kdy nevzbuzují příliš pozornosti,“ uvedla Jitka Škovránková.

Člověk v tísni vedle přímé zdravotnické pomoci poskytuje i psychosociální podporu uprchlíků v Jordánsku a buduje vodní zdroje v táborech v Iráku. Na kontě sbírky SOS Sýrie 92329232/0300  se k dnešnímu dni sešlo přes 350 000 Kč.

O Nadaci Vodafone

Nadace Vodafone vznikla v roce 2006 a je financována Skupinou Vodafone a společností Vodafone Czech Republic a.s. Podle výše poskytnutých příspěvků se Nadace Vodafone řadí mezi největší a nejštědřejší nadace v ČR. Během šesti let své existence rozdělila Nadace Vodafone mezi neziskové projekty po celé ČR více než 100 milionů korun.

 

Autor: