Člověk v tísni vyhlásil sbírku pro oběti zemětřesení v Nepálu, na pomoc uvolní až 1 000 000 korun a na místo vysílá tříčlenný tým

Publikováno: 25. 4. 2015 Doba čtení: 3 minuty
Člověk v tísni vyhlásil sbírku pro oběti zemětřesení v Nepálu, na pomoc uvolní až 1 000 000 korun a na místo vysílá tříčlenný tým
©

Praha, Káthmándú (25. dubna 2015) - Člověk v tísni vyhlásil veřejnou sbírku SOS NEPÁL na pomoc obětem zemětřesení. Zároveň uvolní až 1 000 000 korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni na okamžitou pomoc a na místo v neděli vyrazí tříčlenný humanitární tým, který bude distribuovat pomoc nejohroženějším lidem. 

Nejničivější zemětřesení v Nepálu za posledních 80 let dosáhlo síly 7,8 stupně a epicentrum mělo v centrální části země. Silné otřesy si zatím vyžádaly více než tisícovku mrtvých a tisíce zraněných, zcela zničily stovky domů. Záchranáři se ale zatím nedostali na nejpostiženější místa a nepálské úřady tvrdí, že pod troskami je uvězněno daleko více obětí.

Přispějte přímo na konto sbírky

SOS NEPÁL 54333345/0300

Rádi Vám vystavíme potvrzení o daru a budeme Vás informovat o jeho využití. Stačí nechat kontakt zde.

Platbu kartou můžete provést ZDE.

Můžete také poslat SMS ve tvaru DMS NEPAL na číslo 87777

(Nadace Vodafone za každou DMS zaslanou do 10.května ve své síti daruje navíc 30 Kč)

IBAN pro platby ze zahraničí: CZ8803000000000054333345

Z oblastí kolem epicentra zemětřesení jako je Gorka nebo Lamjung se kvůli přerušenému spojení zatím nedostaly téměř žádné informace. "Mluvil jsem s příbuznými v Gorce a říkali mi, že nejméně ve třech okolních vesnicích je většina domů srovnaných se zemí," říká programový manažer Člověka v tísni v Afghánistánu Sudip Joshi, který pochází z Nepálu. "Počet obětí ale nikdo nezná, protože celé vesnice v horských oblastech jsou odříznuté," dodává Sudip, který je součástí tříčlenného humanitárního týmu.

Teď je důležitá zdravotnická pomoc, jídlo a voda

Ten bude přímo v terénu zkoumat rozsah škod, aktuální potřeby lidí a okamžitě pomáhat nejohroženějším lidem. "Zaměříme se na oblast Gorka v epicentru zemětřesení. Zásadní teď bude dostat na místo co nejrychleji urgentní zdravotnickou pomoc a dostatek jídla a vody. Poté se začneme zaměřovat na provizorní opravy zničených domů," říká vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni Marek Štys.

"Pomoc budeme zároveň koordinovat s partnerskými organizacemi Welthungerhilfe a Concern Worldwide z platformy Alliance2015, které na místě budou také mít svoje týmy," dodává Marek Štys. "Za pár týdnu přijdou do Nepálu silné monzuny a to situaci lidí, kteří právě přišli o domov, značně zkomplikuje. Je proto potřeba lidem co nejrychleji nabídnout pomoc," říká ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. "Prosíme tedy všechny, aby ve chvíli, kdy to země nejvíce potřebuje, vyjádřili s postiženým Nepálem svoji solidaritu," dodává Šimon Pánek.

 

Kontakt pro média:

Petr Štefan, mediální koordinátor, 608 817 958, Petr.Stefan@clovekvtisni.cz

Marek Štys, vedoucí humanitárních programů ČvT, 777 053 522 (koordinuje práci ČvT v Nepálu) Marek.Stys@clovekvtisni.cz

Kontakt pro dárce:

Tereza Inková 226 200 405, Tereza.Inkova@clovekvtisni.cz

Děkujeme za nabídky materiální pomoci, ale žádnou materiální pomoc nepřijímáme. Všechnu humanitární pomoc nakupujeme na místě.

Dobrovolníci:

Člověk v tísni nehledá dobrovolníky pro práci v Nepálu. Na místě má zkušený humanitární tým, který spolupracuje s místními partnery. V případě zájmu o dlouhodobější práci v Nepálu se prosím obraťte na personální oddělení. Barbora.Jancova@clovekvtisni.cz

Další dotazy:

Směřujte na koordinátorku humanitární pomoci v Nepálu Emanuelu Mackovou Emanuela.Mackova@clovekvtisni.cz

Na kontě sbírky SOS Nepál se dosud sešlo 900 000 korun!

Autor: Petr Štefan