Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Libanon. Dárci mohou přispět přímo na pomoc lidem, které zasáhl výbuch v Bejrútu

Publikováno: 6. 8. 2020 Doba čtení: 2 minuty
Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Libanon. Dárci mohou přispět přímo na pomoc lidem, které zasáhl výbuch v Bejrútu
© Foto: Reuters

V reakci na úterní výbuch, který otřásl hlavním městem Libanonu, vyhlašuje Člověk v tísni sbírku SOS Libanon. Dárci tak mohou přispět na konto vytvořené přímo na pomoc zasaženým lidem v Bejrútu. Prostředky ze sbírky budou použity na zajištění těch nejakutnějších potřeb jako jsou potraviny, voda či léky. Na místě již má humanitární pracovnici a další tři pracovníci partnerské organizace Človek v ohrození jsou na cestě. 

„Většina lidí, které výbuch zasáhl a zničil jim domov, přebývá u svých příbuzných či v kostelech a hotelech, které pro ně uvolnily místo a poskytly jim dočasné útočiště. Vznikají také skupiny na sociálních sítích, kde lidé nabízejí možnosti ubytování. Je tu obrovská vlna solidarity, spousta lidí vyrazilo do ulic pomáhat s distribucí vody, jídla a dalších nejnutnějších věcí. Angažují se tu místní humanitární organizace, ale také velké množství dobrovolníků. Stále probíhá vyprošťování, lidé jsou pohřešovaní a zranění, počet obětí bude bohužel ještě narůstat. Zničeny byly mimo jiné i čtyři nemocnice a ostatní jsou přetížené, zranění se tedy převážejí mimo Bejrút,” říká Lenka Filípková, koordinátorka pomoci Člověka v tísni na Blízkém východě, která je na místě, a dodává: „Momentálně pomoc koordinujeme s dalšími organizacemi, které jsou na místě, abychom se sladili a naše pomoc byla co nejefektivnější.“

Podpořte nás prosím
Darovat pravidelně

Člověk v tísni již včera uvolnil půl milionu korun z fondu Klub přátel, který umožňuje okamžitou pomoc při podobných událostech. Na místě již máme humanitární pracovnici a na cestě do Bejrútu jsou tři další ze slovenské partnerské organizace Človek v ohrození.

„Po posouzení potřeb na místě jsme se rozhodli spustit sbírku SOS Libanon. Ozývá se nám mnoho lidí, kteří chtějí přispět přímo na pomoc Libanonu. Ve spolupráci se slovenským Človekem v ohrození a spolu s místními organizacemi budeme lidem, které výbuch zasáhl, poskytovat to nejnutnější jako je voda, potraviny a léky. Pokud vybereme dostatek prostředků, pomůžeme také s opravou domovů, které výbuch poničil,“ říká Jan Mrkvička, ředitel humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni.

Po výbuchu, při kterém podle posledních informací zemřelo nejméně 157 lidí a dalších 5 000 bylo zraněno, vyhlásil Libanon stav nouze a požádal státy o mezinárodní pomoc. Na žádost odpověděla i Česká republika, která na místo vyslala záchranný tým. Libanon, který se dlouhodobě potýká s krizemi, nyní čeká dlouhá a nákladná rekonstrukce. Kromě rozsáhlých škod, které výbuch způsobil, ztratilo podle bejrútského guvernéra alespoň dočasně domov více než 300 000 lidí.

Kontakty:

Tomáš Kocian, Regionální ředitel Člověka v tísni pro Blízký východ

Tel: +420 777 787 970

E-mail: tomas.kocian@peopleinneed.cz

Markéta Jourová, Mediální koordinátorka humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni

Tel: +420 770 184 542

E-mail: marketa.jourova@clovekvtisni.cz

Autor: Člověk v tísni

Související články