Člověk v tísni vyjadřuje podporu vietnamskému advokátu Nguyen Van Daiovi

Publikováno: 7. 8. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Člověk v tísni vyjadřuje podporu vietnamskému advokátu Nguyen Van Daiovi
© Štěpán Lohr

Dnes uplynulo přesně 600 dní, po které je vietnamský advokát Nguyen Van Dai zadržován bez jakéhokoliv soudu. Člověk v tísni dnes podpořil akci občanského spolku Van Lang, který na případ upozornil nakreslením 600 čar křídou na chodník před vietnamskou ambasádou v Praze.

Se znepokojením sledujeme situaci ve Vietnamu, kde je veškerá moc v rukou Komunistické strany, a kde v posledních dvou měsících padly dva nezvykle přísné tresty: 10 let vězení pro známou blogerku Me Nam a 9 let vězení a 5 let domácího vězení pro aktivistku Tran Thi Nga. Obě ženy byly odsouzeny za “šíření protistátní propagandy”. Na svých blozích a sociálních sítích upozorňovaly například na případy vězňů, kteří ve Vietnamu zemřeli za zdmi policejních stanic, nebo na porušování práv pracujících.

“Zvůle vietnamské státní moci se v poslední době znatelně vystupňovala. Věznění disidenta a právníka Nguyen Van Daie bez nároku na soud stejně jako drakonické tresty pro nezávislé blogery či hromadné zatýkání lidskoprávních aktivistů ukazuje tvrdou perzekuci ze strany vietnamského režimu proti nezávislému hlasu občanské společnosti,” říká Sylva Horáková, zástupkyně ředitele Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni. Režim se takto snaží umlčet občanskou společnost, jež poukazuje na chronickou státní korupci, nelegální zábory půdy či problémy se znečištěným životním prostředím. Navzdory svým zločinným praktikám se Vietnam snaží budovat vztahy s demokratickými zeměmi, usiluje o ekonomické dohody s Evropskou Unií a láká západní turisty. Dnešní akce na podporu Nguyen Van Daie a dalších vietnamských vězňů svědomí je připomínkou toho, že Češi i Vietnamci žijící v České republice si váží svobody a jsou ochotni za ni bojovat.”

"Ve Vietnamu neexistuje svoboda slova ani nezávislé soudnictví, což tvoří půdu pro vysokou míru korupce a posléze i bezpráví ve společnosti," uvedla Mai Nguyenová z občanského spolku Van Lang. "Podobnou situaci si ještě pamatuje mnoho Čechů z doby před Sametovou revolucí. Pro nás, Vietnamce v Česku, je protest před vietnamskou ambasádou to nejmenší, co můžeme udělat."


Pro více informací kontaktujte:

Zuzana Gruberová, mediální koordinátorka Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni, tel. +420770101144

Mai Nguyenová, členka spolku Van Lang, tel. +420732845740

 

Autor: ČvT

Související články