Člověk v tísni začal působit v nepálské Gorce poblíž epicentra zemětřesení. Lidé nejvíce potřebují plachty na provizorní přístřeší

Publikováno: 30. 4. 2015 Doba čtení: 3 minuty
Člověk v tísni začal působit v nepálské Gorce poblíž epicentra zemětřesení. Lidé nejvíce potřebují plachty na provizorní přístřeší
© Foto:

Gorka (30. dubna 2015) – Tým Člověka v tísni spolu s nepálskými dobrovolníky začal působit v okrese Gorka poblíž epicentra zemětřesení. Pomohl místním úřadům s koordinací pomoci, sběrem dat a rozdělením oblastí pro pomoc. Zároveň pomohl s organizací prvních distribucí pomoci, která se na místo dostala. Zdravotníci ošetřili první zraněné. Tým zároveň nakupuje potřebné zboží a snaží se zajistit logistiku z Káthmándú do Gorky. „Lidé nejvíce potřebují jídlo a plachty na vybudování provizorního přístřeší. V okolí jich bude potřeba nejméně 50 000,“ říká koordinátor humanitární pomoci v Gorce Sudip Joshi. „Velkým problémem jsou tu tlející mrtvoly zvířat, které jsou potenciálním zdrojem nákazy,“ dodává Sudip Joshi.

Přispějte přímo na konto sbírky

SOS NEPÁL 54333345/0300

Rádi Vám vystavíme potvrzení o daru a budeme Vás informovat o jeho využití. Stačí nechat kontakt zde.

Platbu kartou můžete provést ZDE.

Můžete také poslat SMS ve tvaru DMS NEPAL na číslo 87777

(Nadace Vodafone za každou DMS zaslanou do 10. května ve své síti daruje navíc 30 Kč)

Největším problémem bude dostat pomoc do vzdálených vesnic, kam je přístup často jen na motorce nebo pěšky. „Týmy našich dobrovolníků vyrazili do Bungkotu, Taple, Singly a Dhawy. Dnes navštíví nejméně dalších deset vesnic,“ vysvětluje Sudip Joshi. Potřeby se přitom liší a pomoc nelze distribuovat plošně. „Jsou vesnice, kde spadlo 80 nebo 90 procent domů, a pak místa, kde byly škody daleko menší,“ říká koordinátorka humanitární pomoci v Nepálu Denisa Bultasová.

Podle OSN bylo v Nepálu zcela zničených 70 000 domů, dalších 530 000 je poškozených. Bez domova je podle odhadů 2,8 milionu Nepálců, tedy každý desátý obyvatel země. Více než 3,5 milionu lidí potřebuje potravinovou pomoc a zemětřesení celkem zasáhlo osm milionů lidí. Neustále roste počet obětí, kterých je nyní více než 5500, dalších více než 10 000 lidí je podle OSN zraněných. Záchranné práce přitom komplikuje vytrvalý déšť, následné otřesy i sesuvy půdy, které zemětřesení způsobilo.

#~gallery-957~#

Za poslední hodinu se třikrát otřásla zem

„Jen za poslední hodinu se tu třikrát otřásla zem. Spíme venku pod plachtami,“ popisuje z Gorky Sudip Joshi. Člověk v tísni se v příštích dnech zaměří na provizorní přístřeší. „Do oblasti chceme doručit plachty, aby lidé co nejdříve měli přístřeší. Důležité budou také purifikační tablety, aby lidé měli pitnou vodu a dodávky jídla,“ říká vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni Marek Štys. Člověk v tísni vyslal do Nepálu zkušený čtyřčlenný humanitární tým a na místě spolupracuje s desítkami místních dobrovolníků. „Kromě průzkumu oblastí se věnují logistice, která je v této chvíli klíčová. V Nepálu není možné nakoupit potřebný materiál v dostatečném množství a letiště v Káthmándú je zcela přetížené. Řešíme proto možnosti přepravy a nákupu z okolních zemí. Pomoc úzce koordinujeme s partnery z platformy Alliance2015,“ dodává Marek Štys.

Na sbírkovém kontě SOS Nepál 54333345/0300 se dosud sešlo 13 milionů korun. „Dosud největším dárcem je Nadační fond Avast, který na pomoc Nepálu věnoval 500 000 korun,“ říká vedoucí fundraisingového oddělení Člověka v tísni Tomáš Vyhnálek. "Nadace Vodafone se kromě okamžitého příspěvku 200 000 korun na konto sbírky rozhodla všechny DMS zaslané ze sítě Vodafone do 10. května zdvojnásobit a to až do výše 500 000 korun," dodává Tomáš Vyhnálek s tím, že sbírku mezi svými zaměstnanci vyhlásila i společnost O2, jejich dary pak zdvojnásobí.

#~gallery-958~#

Člověk v tísni v Nepálu

Člověk v tísni okamžitě po zemětřesení vyhlásil veřejnou sbírku SOS NEPÁL na pomoc obětem zemětřesení. Zároveň uvolnil až 1 000 000 korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni na okamžitou pomoc a na místo v neděli vyrazil humanitární tým. Nejničivější zemětřesení v Nepálu za posledních 80 let dosáhlo síly 7,8 stupně a epicentrum mělo v centrální části země. Dosud si vyžádalo 5500 obětí a před 10 000 zraněných lidí.

Pro více informací kontaktuje:

Marek Štys, vedoucí humanitární programů Člověka v tísni, 777053522 Marek.Stys@clovekvtisni.cz

Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni, 777 787 913 Simon.Panek@clovekvtisni.cz

Petr Štefan, mediální koordinátor Člověka v tísni, 608817958 Petr.Stefan@clovekvtisni.cz

Autor: