Mluvíme v bublinách aneb Komiks a vyprávění palčivých příběhů na 2. stupni ZŠ

Datum konání: 18.3.2024

Místo konání: online

Témata: Globální vzdělávání

Cílové skupiny: Pedagogové ZŠ, Asistenti pedagoga, Koordinátoři vzdělávacích aktivit

Počet hodin: 2

Lektor: Klára Smolíková

Kontaktní osoba: Milan Caha, milan.caha@clovekvtisni.cz, tel: 776839333

Kdy: 15:30 - 17:30
Přihlaste se nejpozději do 13. 3. 2024. 


Čím je komiksové médium jiné a proč se hodí pro představení aktuálních problémů, na které je třeba si nejen vytvořit názor, ale které jsou zároveň doprovázeny silnou emotivní odezvou a citlivě se dotýkají hodnotového žebříčku dětí i dospělých?

Téma rozvede a s účastníky potenciál komiksu ve výuce prodiskutuje Klára Smolíková. Zodpoví otázky, jak vnímáme komiks, proč je pro žáky tak atraktivní a k čemu je vlastně ve vztahu ke čtenářství a mediální gramotnosti dobrý. V praktické části představí nápady a náměty, jak s komiksem žáky seznámit, jak je podporovat ve vlastní tvorbě a budovat vztah ke komiksovému světu. Na příkladech z mnoha realizovaných komiksových dílen popíše, jak žáci na jednotlivé úkoly reagují, co je baví, v čem a proč selhávají a jak obtíže překlenout.

Účastníci webináře obdrží sadu kopírovatelných pracovních listů. Některé lektorka vybrala z materiálů, které vytvořila pro publikace Mluvíme v bublinách a Jak vyzrát na komiks?! či jako doprovodné listy ke svým komiksovým titulům a výstavám. Speciálně pro tento webinář vznikly dvě komiksové rozehrávky, které se zaměřují na humanitární pomoc v oblastech zasažených válečným konfliktem.Webinář se bude konat na platformě Zoom, odkaz na něj Vám zašleme do emailu po Vašem přihlášení přes přihlašovací formulář na konci této stránky.

Co potřebujete, abyste se mohli připojit k webináři? 
  • počítač
  • stabilní internetové připojení 
Webinář je pro účastníky/ce zdarma.

Klára Smolíková, spisovatelka, scenáristka a lektorka se komiksu věnuje řadu let. Pro Člověka v tísni napsala příručku Jak vyzrát na komiks? Nejnověji výstup z tříletého projektu věnovaného rozvoji komiksové gramotnosti shrnula v publikaci Mluvíme v bublinách. Je autorkou mnoha komiksových výstav (např. Komenský v komiksu pro Národní pedagogické muzeum) a publikací (Morčata v akciSpolkla mě knihovnaMedvídek Lup a jeho kamarádi či Husité), sestavila osm sešitů komiksové revue Bublifuk.  V roce 2023 jí byla na Comic-Conu Junior udělena cena za přínos světu fantastiky, kterou dostala nejen za komiksovou tvorbu, ale též za popularizaci komiksu.