Mluvíme v bublinách aneb Komiks baví, vzdělává i burcuje

Datum konání: 30.5.2023

Místo konání: Prostor 39 - Řehořova 33/39, 130 00 Praha 3-Žižkov

Témata: Globální vzdělávání

Cílové skupiny: Pedagogové ZŠ, Pedagogové SŠ

Počet hodin: 5

Lektor: Klára Smolíková

Kontaktní osoba: Barbora Málková, barbora.malkova@clovekvtisni.cz, tel: 778 411 275

Kdy: 10:00 - 15:00

Hledáte atraktivní formy pro zprostředkování složitých témat globálního vzdělávání? Zkuste komiks!

Po dvou webinářích připravila Klára Smolíková seminář, který shrne vše podstatné, co zaznělo na onlinových setkáních. Živý formát přirozeně nabídne účastníkům mnohem víc. Tentokrát si bude možné aktivity vhodné pro komiksové workshopy vyzkoušet, a především potenciál komiksu pro vzdělávání společně prodiskutovat a vzájemně se inspirovat.

Hodí se komiks pro palčivé příběhy dnešního světa, na které je třeba si nejen vytvořit názor, ale které jsou současně doprovázeny silnou emotivní odezvou a citlivě se dotýkají hodnotového žebříčku čtenářů i tvůrců? Co by si o komiksu pomyslel Jan Amos Komenský a co může komiksové médium nabídnout samotným žákům a studentům? Které kompetence rozvíjí a stačí komiks jen číst, nebo mu lze porozumět také skrze vlastní tvorbu?

Klára Smolíková provede teoretickou částí a pak se podělí o zkušenosti ze stovek realizovaných dílen ve školách, knihovnách i volnočasových zařízeních. Účastníkům představí lekce, které vytvořila ke svým komiksovým projektům a publikacím. Ve spolupráci s Člověkem v tísni a výtvarníkem Martinem Hanschildem letos připravila novinkové materiály, které komiks propojují s aktuálními tématy, jakými je migrace, humanitární pomoc či sociální reklama. I ty si účastníci ze semináře odnesou.Klára Smolíková, spisovatelka, scenáristka a lektorka se komiksu věnuje řadu let. Pro Člověka v tísni napsala příručku Jak vyzrát na komiks? Nejnověji výstup z tříletého projektu věnovaného rozvoji komiksové gramotnosti shrnula v publikaci Mluvíme v bublinách. Je autorkou mnoha komiksových výstav (např. Komenský v komiksu pro Národní pedagogické muzeum) a publikací (Morčata v akciSpolkla mě knihovnaMedvídek Lup a jeho kamarádi či Husité), sestavila osm sešitů komiksové revue Bublifuk.