Nauč mě to - online kurz češtiny pro ukrajinské asistenty pedagoga

Datum konání: Dlouhodobý kurz

Místo konání: online

Témata: Ostatní, Podpora asistentů pedagoga

Cílové skupiny: Asistenti pedagoga

Počet hodin: 3

Lektor: Veronika Kartáková

Kontaktní osoba: Veronika Kartáková, veronika.kartakova@clovekvtisni.cz, tel: 737 574 002

Kurz můžete začít studovat zde: https://kurz-cestiny.clovekvtisni.cz/

Bezplatný kurz je určen pro ukrajinské rodilé mluvčí, keří budou působit v českých školách na pozici asistenta pedagoga nebo jiné pedagogické pozici. V kurzu si mohou procvičit slovní zásobu důležitou pro pedagogickou práci a také se připravit na situace, které mohou nastat během jejich práce ve škole.

V jazykové části se studující seznámí se s nejdůležitějšími tématy a termíny školní praxe, zlepší si češtinu a získá praktické znalosti, které využijí při práci v české škole. V části Komunikace ve škole si pak mohou projít nejčastější situace, se kterými se může setkají během komunikace se žáky a zaměstnanci školy. Kurz obsahuje modelové dialogy, interaktivní cvičení se slovní zásobou i situacemi, kde student volí různá řešení.Kurz je určen k samostudiu. Účastník si sám volí tempo a pořadí lekcí. Lze ho pohodlně studovat i na tabletu nebo mobilním telefonu, k jednotlivým lekcím nebo slovníčkům ke stažení se dá později vracet. V kurzu je taká řada odkazů na další zdroje k výuce češtiny.

Po dokončení kurzu získá absolvent certifikát.

„Slova a fráze, které jsem se naučila v kurzu, tak opakovaně používám opravdu každý den. Mám velkou radost, když můžu sledovat, jak k sobě české a ukrajinské děti dělají první krůčky. Ty české se učí ukrajinsky zdravit, loučit nebo pojmenovávat školní potřeby, vysvětlují spolužákům, když něčemu neporozumí. Stejně tak se ukrajinská slova učí i učitelé. Ukrajinští žáci se zase mohou čtyři hodiny týdně učit češtinu s rodilými mluvčími.“ (zpětná vazba absolventky kurzu)


Kurz „Nauč mě to” vytvořila společnost Člověk v tísni ve spolupráci s lektorkami Českého centra Kyjev a se společností EducaSoft, která se podílela na koncepci kurzu a vývoji portálu kurzu. Kurz vznikl díky podpoře ze Sbírky SOS Ukrajina.