Webinář Mluvíme v bublinách aneb Komiks ve výuce snadno a zábavně na 1. stupni

Datum konání: 8.2.2024

Místo konání: online

Témata: Globální vzdělávání

Cílové skupiny: Pedagogové ZŠ

Počet hodin: 2

Lektor: Klára Smolíková

Kontaktní osoba: Milan Caha, milan.caha@clovekvtisni.cz, tel: 776839333

Kdy: 15:30 - 17:30

Webinář je zdarma

Hledáte atraktivní formy pro zprostředkování složitých témat globálního vzdělávání? Zkuste komiks!


Komiks pomáhá nejen děti rozečíst, ale je také skvělým prostředkem pro vzdělávání. Prostřednictvím komiksu mohou malí čtenáři poznávat svět i s jeho těžkostmi a vymýšlet, třeba s nadsázkou a humorem při tvorbě vlastního komiksového příběhu, jak by se problémy daly řešit.

Klára Smolíková účastníky provede základy komiksového vyjadřování i čtení. Krok po kroku představí základní komiksová pravidla, aby učitelé, knihovníci a další zájemci mohli děvčata a chlapce poučeně vtáhnout do psaní a kreslení komiksů i nastartovali zkoumavé čtení komiksového vyprávění.

Na příkladech z mnoha realizovaných komiksových dílen lektorka vysvětlí, jak děti na jednotlivé úkoly reagují, proč se rády pustí do komiksového divadla i kvůli čemu je komiks cestou ke čtenářství i vizuální gramotnosti.  

Během webináře si zájemci mohou cvičení vyzkoušet, protože předem obdrží sadu pracovních listů. Některé lektorka vybrala z materiálů, které vytvořila pro doprovodné programy ke svým komiksovým knihám. Jiné připravila přímo pro tento webinář. Pomocí komiksu hravě představí Skutečný dárek, charitativní projekt Člověka v tísni.

Klára Smolíková, spisovatelka, scenáristka a lektorka se komiksu věnuje řadu let. Pro Člověka v tísni napsala příručku Jak vyzrát na komiks? Nejnověji výstup z tříletého projektu věnovaného rozvoji komiksové gramotnosti shrnula v publikaci Mluvíme v bublinách. Je autorkou mnoha komiksových výstav (např. Komenský v komiksu pro Národní pedagogické muzeum) a publikací (Morčata v akciSpolkla mě knihovnaMedvídek Lup a jeho kamarádi či Husité), sestavila osm sešitů komiksové revue Bublifuk.  V roce 2023 jí byla na Comic-Conu Junior udělena cena za přínos světu fantastiky, kterou dostala nejen za komiksovou tvorbu, ale též za popularizaci komiksu.