ČRo: Kvůli pandemii nejsem schopna splácet dluhy. Oslovila jsem Člověka v tísni, aby mi pomohl

Publikováno: 24. 3. 2021 Doba čtení: 2 minuty
ČRo: Kvůli pandemii nejsem schopna splácet dluhy. Oslovila jsem Člověka v tísni, aby mi pomohl
© Foto: pixabay

Muž přišel o práci v Německu a novou se mu najít nedaří. Splácení dluhu, který Eva má, nebylo možné pozastavit. Finanční problémy rodiny se prohlubují, a tak se Eva obrátila s žádostí o pomoc na naši pobočku v Karlovarském kraji. A není jediná. Lidí, kteří se v důsledku pandemie ocitají v tísni, je stále více. Jak v reportáži Českého rozhlasu uvedla dluhová poradkyně Veronika Kurincová, momentálně v Karlovarsku pomáháme s dluhy 80 lidem a museli jsme dokonce utvořit pořadníky s čekací lhůtou. 

„Snažila jsem se, ale nešlo to. Takže jsem oslovila paní, aby mi s tím vším pomohla,“ říká paní Eva z Karlovarska v reportáži Českého rozhlasu. Eva i její muž jsou už tři měsíce doma bez práce, možností najít si nové zaměstnání je v Karlovarském kraji v současné chvíli pro oba velice obtížné. Syn má navíc Aspergerův syndrom a jak Eva dodává, potřebuje neustálý dohled. Obává se proto, že dokud se neotevřou školy a školky, do žádné práci by ji stejně nepřijali.


„Snažila jsem se, ale nešlo to. Takže jsem oslovila paní, aby mi s tím vším pomohla,“ říká paní Eva z Karlovarska v reportáži Českého rozhlasu Karlovy Vary.

Dluhová poradkyně a metodička Člověka v tísni Veronika Kurincová pro Český rozhlas řekla, že počet lidí v tíživé finanční situaci na Karlovarsku nadále roste. „V současné době pracujeme zhruba s 80 klienty. Máme mnoho zájemců o služby, v některých kancelářích máme dokonce pořadníky s čekací lhůtou.“


Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel

Kurincová dodala, že finanční dluhy se zdaleka netýkají jen lidí, kteří byli v problémech už před pandemií. „Nejčastěji se to týká mnohonásobně zadlužených klientů, kteří mají na sebe už dlouho vedené exekuci, ale v současné době ta situace nouzového stavu s sebou přináší také úplně novou klientelu a to jsou lidé, kteří se dostávají do prodlení se splátkami. Ať už to jsou hypotéky nebo běžné úvěry,“ uvedla dluhová poradkyně.

Propouštění zaměstnanců, méně možností přivýdělku na dohodu

Podle Kurincové představuje v Karlovarském kraji velký problém zejména uzavírání velkých firem a propouštění zaměstnanců. Dalšími skupinami lidí, které se ocitají v problémech, jsou ti, kteří si přivydělávali na dohody o provedení práce.

Ve všech sedmi kancelářích v Karlovarské kraji poskytujeme pomoc s mapováním dluhů, zastavováním exekucí nebo plánováním domácího rozpočtu. Pokud jste se ocitli v problémech, zastavit se můžete na kterékoli z našich kancelářích nebo zavolat na číslo 770 600 800. Pomůžeme vám!

Reportáž připravil Dominik Hron pro Český rozhlas Karlovy Vary

Autor: Dagmar Růžičková

Související články