ČRO: Poslední známky v žákovské? Pět, pět, pět. Děti budou o prázdninách muset školu dohánět, myslí si Sýkorová

Publikováno: 21. 5. 2021 Doba čtení: 2 minuty
ČRO: Poslední známky v žákovské? Pět, pět, pět. Děti budou o prázdninách muset školu dohánět, myslí si Sýkorová
© Google

Než jsme Nikolasovi zajistili počítač a s ním i online doučování, byl při plnění úkolů v začátcích distanční výuky odkázaný jen na pomoc rodičů. Jak ale vysvětluje Nikolasova matka, kvůli práci a nutnosti starat se také o své druhé dítě ji moc času na pomoc Nikolasovi se školou nezbývalo. Jeho známky se proto výrazně zhoršily a není jasné, zda zvládne postoupit do dalšího ročníku. O dopadech distanční výuky na sociálně znevýhodněné děti se v reportáži Českého rozhlasu věnovala Gabriela Hauptvogelová.

„Každé pondělí jsme vyzvedávali úkoly. Pak jsme měli týden na to je splnit. Do toho měl nějaké zdravotní potíže. Něco jsme se učili, ale nedohnali jsme to. Víte co, já se můžu věnovat denně hodinku dvě, ale když přijdete z práce ve čtyři, teď do toho jeden malý tříletý. No, jde to s ním z kopce, nevím, jestli projde do páté třídy,“ uvádí v reportáži Českého rozhlasu Nikolasova matka.

Po několika měsících od začátku distanční výuky se nám podařilo sehnat pro Nikolase počítač a umožnit mu tak dálkové doučování s naší kolegyní Helenou Sýkorovu. Do té doby byl odkázán na to, co si našel na internetu a na pomoc rodičů. A jak říká naše Sýkorová, výpadek byl během doučování s Nikolasovem výrazně znát.

„To, co normálně zabere dvě hodiny, jsme vůbec nestíhali. Dvě hodiny trvala třeba jen jedna věc. Bylo to docela obtížné,“ popsala pro Český rozhlas Sýkorová.

Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel

Prázdninové dohánění

Polovina z dětí, které Helena Sýkorová doučuje, se dálkové výuky vůbec neúčastnily. „Čtyři děti mi vypadly z distanční výuky úplně. Neměly počítač ani mobily, takže jsem tam akorát jezdila předávat papírové zadání úkolů. Ke konci jsme jim zařídili, že chodili do školy na individuální výuku,“ uvedla Sýkorová.

A jak na tom jsou děti dnes, po návratu do škol? „Budou muset dohánět. Řekla bych, že prázdniny pro ně nebudou úplně volné,“ myslí si Sýkorová.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Dagmar Růžičková

Související články