ČT: Vyhněte se krátkodobým předvánočním půjčkám, apeluje analytik Borges

Publikováno: 5. 11. 2021 Doba čtení: 1 minuta
ČT: Vyhněte se krátkodobým předvánočním půjčkám, apeluje analytik Borges
© Foto: čt

Kromě neustále se zvyšujících cen zboží, potravin, energií i pohonných hmot, se blíží také Vánoce, období, během kterého se lidé uchylují ke sjednávání mikroúvěrů častěji než v jiných ročních měsících. Náš finanční analytik v reportáži České televize proto vyzval lidi, aby se krátkodobých půjček vyvarovali, mohou neboť kvůli nim mohou lehce sklouznout do závažných finančních problémů. 

„Žijeme od koruny ke koruně, vůbec nevím, jak letošní Vánoce proběhnou,“ uvedla v reportáži ČT paní Čertíková, samoživitelka vychovávající tři děti. Podobně jsou na tom tisíce českých domácností. Ačkoliv paní Čertíková finanční půjčku kvůli Vánocům nezvažuje, podle říjnových průzkumů mikroúvěr zvažuje téměř pět procent respondentů.

Odborníci navíc upozorňují, že letošní Vánoce mohou negativně dopadnout nejen na žadatele o krátkodobé úvěry, ale také na osoby ze středněpříjmových skupin, zejména ty, kterým se z důvodu nárůstu úrokových sazeb může výrazně zvýšit splátka hypotéky.

Splacení mikropůjčky do jednoho měsíce

Po mikropůjčkách nejčastěji sahají lidé ze slabších sociálních vrstev, pro které je pak velmi obtížné úvěr včas splatit. Abychom předešli dalším finančním problémům celé řady rodin a jednotlivců, doporučuje náš analytik David Borges se předvánočních půjček zcela vyvarovat. 

„To, čemu by se lidé před Vánoci měli vyhnout, jsou krátkodobé půjčky, mikropůjčky, typ úvěru, kde si rychle půjčím možná menší množství peněz, ale kde jsem povinen vrátit je během jednoho měsíce,“ uvedl Borges. 

Autor: Člověk v tísni

Související články