ČT: Čekali jsme, že exekutoři budou milostivé léto komplikovat, ale ne, že tak moc. V případě pochybností se na nás obraťte, vyzývá Hůle dlužníky

Publikováno: 26. 10. 2021 Doba čtení: 3 minuty
ČT: Čekali jsme, že exekutoři budou milostivé léto komplikovat, ale ne, že tak moc. V případě pochybností se na nás obraťte, vyzývá Hůle dlužníky
© Foto: čt

Z padesáti volajících denně během předminulého týdne se na naši help linku dnes obrací až sto padesát lidí za den. Zájem roste s blížícím se milostivým létem. Jaké podmínky musíte jako dlužník splnit, aby jste mohli využít příležitosti odepsat své dluhy a jak při tom postupovat? Ke kterým institucím se milostivé léto vztahuje a jak akci začínají komplikovat exekutoři? Náš kolega a dluhový expert Daniel Hůle se těmto tématům věnoval ve Studiu 6 České televize.

Za prvních devět měsíců letošního roku bylo zahájeno asi 332 tisíc nových exekucí, tedy přibližně o šest procent více než za stejné období v roce 2020. Nyní se mnoha dlužníkům otevírá nová cesta, jak se svých dluhů zbavit a začít vést důstojný život. Akce začíná ve čtvrtek a je potřeba o této možnosti informovat co největší počet lidí. Kolega Daniel Hůle proto o akci mluvil ve Studiu 6.

Nejde o amnestii dluhů, ale o odpuštění příslušenství

Podle našich odhadů by mohlo milostivé léto využít až 300 tisíc lidí. Počet ale bohužel bude pravděpodobně daleko nižší:

„Týká se to řádově více než 300 tisíc lidí. Část z nich se to ale nedozví a další část nebude mít na zaplacení jistiny. Aby bylo jasno, nejde totiž o amnestii dluhů. Člověk musí zaplatit původní dluh, poté mu bude odpuštěno příslušenství. Upřímně řečeno, já budu nakonec rád, když to využijí vyšší desítky tisíc lidí. I tak je to ale bezprecedentní příležitost,“ myslí si Hůle.

Pomozte lidem splatit dluhy skrze sbírku SOS Milostivé léto

Milostivého léta ale nemohou využít všichni dlužníci. Podle Hůleho lze lidi, na které se akce vztahuje, rozdělit do třech základních skupin: „Jednak to jsou dluhy za jízdu na černo, za nájem v obecním bytě a dluhy na zdravotním pojištění. Pak následuje řada menších dluhů, jako jsou dluhy na energiích, dluhy na koncesionářských poplatcích, dluhy nemocnicím a podobně. Těch není málo, ale ty tři první množiny jsou zcela dominantní. A právě u toho zdravotního pojištění je to teď v tuto chvíli trochu nejisté,“ uvedl pro ČT Hůle a upřesnil, že exekutoři se v posledních týdnech odvolávají na judikáty, které zpochybňují, že penále ve formě procentuální nárůstu dluhu ve vztahu k dlužné jistině je stále příslušenstvím. „Musíme si uvědomit, že exekutoři mohou přijít řádově o statisíce zakázek. Proto oni se chytají čeho mohou, aby mohli říci, že toho se to netýká,“ dodal.

Chování exekutorů je absurdní, míní Hůle

S exekutorskou komoru jsme dohodnuti, že jim budou zasílány doporučené dopisy požadující vyčíslení celé jistiny. Již nyní nám ale tyto dopisy chodí a setkáváme se v nich se zcela absurdními požadavky: „Očekávali jsme, že exekutoři budou dělat problémy, ale ne, že až takové. Z mého pohledu už dochází k naprosto nezákonným postupům. Exekutor Podkonický například místo 908 korun požaduje 1815 korun,“ uvedl Hůle a dodal: Jiná exekutorka říká, že ten dluh musí zaplatit pouze dlužník, nikoliv třetí osoba. Dlužníci často nemají účty a my už v tuto chvíli připravujeme dárcovskou databázi, kde dárci budou přímo platit exekutorům, a najednou tu někdo se tváří tak, že když to zaplatí někdo jiný, bude to nevyužitelné. Je to opravdu naprosto neuvěřitelné.“

V případě jakýchkoli dotazů se obraťte na naši telefonickou helplinku, kterou najdete na následujícím čísle.

Celou reportáž ze dne 25.10. s Danielem Hůlem ve Studiu 6 naleznete pod tímto odkazem od 52. minuty.

Autor: Člověk v tísni

Související články