ČT24: Oslovil jsem Člověka v tísni, aby mi pomohl sehnat nájemníka, říká kardiolog Beneš, který pomáhá lidem v bytové nouzi

ČT24: Oslovil jsem Člověka v tísni, aby mi pomohl sehnat nájemníka, říká kardiolog Beneš, který pomáhá lidem v bytové nouzi

10. 5. 2021

Jan Beneš pracuje jako kardiolog v pražském IKEMu. Před třemi lety se rozhodl začít pomáhat lidem, pro které je bydlení nedostupné a kteří sami na hypotéku nedosáhnou. Zakoupil proto garsonku v Ústí nad Labem a při shánění nájemníka se obrátil na Člověka v tísni. Myšlenka pronajímání sociálních bytů se mu osvědčila natolik, že si v loňském roce založil vlastní Fond dostupného bydlení. 

„Oslovil jsem Člověka v tísni, napsal jsem jim mail, že mám byt a že jsem slyšel o tom, že mají spoustu klientů, tak jestli by mi někoho dohodili,“ přiblížil začátky svého rozhodnutí zakoupit byt pro lidi v nouzi v pořadu České televize 168 hodin kardiolog z pražského IKEMu Jan Beneš.

Nájemné za 3300 korun

Před třemi lety začal Beneš přemýšlet o způsobu, jakým by mohl pomoci lidem, pro které je bydlení nedostupné. Jak říká, sám má stabilní příjem a sjednat si hypotéku pro něj není žádný problém. Rozhodl se půjčit si půl milionu, koupit levný byt a za nájemné ve výši 3300 korun ho, bez požadované kauce, pronajmout komukoli, kdo se ocitl v tíživé finanční situaci a žije v nevyhovujícím bydlení.

Majitelé, jako je pan Beneš, mají oproti obchodníkům s chudobou nastavené férové podmínky. On je pro tyhle lidi možnost dostat se z nevyhovujícího bydlení do mnohem lepšího za mnohem výhodnějších finančních podmínek, na které by třeba jinak nedosáhli.

„Majitelé, jako je pan Beneš, mají oproti obchodníkům s chudobou nastavené férové podmínky. On je pro tyhle lidi možnost dostat se z nevyhovujícího bydlení do mnohem lepšího za mnohem výhodnějších finančních podmínek, na které by třeba jinak nedosáhli,“ uvedla pro Českou televizi naše kolegyně, terénní pracovnice Kamila Petrová.

Beneše jsme propojili s Janem Truxem, který v té době přišel o práci i domov a půl roku bydlel v garáži. „Udělal jsem koupelnu podle finančních možností. Myslím si, že dobře, na to, že jsem to dělal poprvé. Strop tady byl opadaný, tak jsem dělal i strop. Chtěl jsem ještě lino, ale na to ještě nejsou peníze. Postupem času,“ řekl Trux.

Bydlení je problém téhle země, je potřeba s tím něco dělat

Jan Beneš ví, že výše nájemného, kterou mu Trux platí, je o desítky procent nižší, než jakou by mohl požadovat a stále by se přitom jednalo o férové nájemné. Sám ovšem říká, že jeho záměrem není výdělek. „Mohl bych z toho mít víc peněz, ale myslím si, že bydlení je reálný problém této země a je potřeba s tím něco dělat, tak to beru jako hobby,“ vysvětlil kardiolog a dodal, že první zakoupený byt ho utvrdil v tom, že takto pojatý koncept sociální bydlení může úspěšně fungovat – je schopen úvěr splácet a být přitom v plusu i s výší nájemného.

Myšlenka se mu natolik osvědčila, že se o dva roky později Beneš rozhodl koupil další, tentokrát větší byt, a za stejných podmínek ho pronajímá rodině se třemi dětmi. Loňské léto se rozhodl založit organizace Fond dostupného bydlení. S drobnými věřiteli uzavírá půjčky na třicet let s úrokem tři procenta ročně, díky čemuž může nakupovat byty a z vybraného nájemného peníze lidem vracet. „Hlavním cílem fondu je, aby každý člověk, kterého to zajímá, měl možnost se zapojit do řešení problému s nedostupným bydlením,“ říká osmatřicetiletý kardiolog Jan Beneš. 

Více informací najdete na webu na České televize. 

Autor: Dagmar Růžičková