Darované vyřazené počítače a notebooky pomáhají při vzdělávání Čechům i Ukrajincům

Publikováno: 2. 8. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Darované vyřazené počítače a notebooky pomáhají při vzdělávání Čechům i Ukrajincům
© .

Zatímco pro profesionální využití přestávají být některé firemní počítače a notebooky dostačující, našim klientům mohou ještě dobře posloužit. Firemní dárci čím dál častěji vyhledávají možnost smysluplně darovat vyřazený hardware. Nadšení a ochota věnovat čas a energii mnohdy spletitým vyřazovacím procesům a pravidlům pro uzavření darovací smlouvy je k nezaplacení. Klienti Člověka v tísni ocení každý poskytnutý kousek.

Sbírka počítačů funguje ve správě Člověka v tísni od listopadu 2021. Za toto období přijala téměř 800 kusů techniky. Většinou je obratem ihned darovala spolupracujícím organizacím podporujících vzdělávání dětí z rodin, kde je počítač či notebook nedostupnou záležitostí. Jedná se o děti z neúplných rodin, dětských domovů, pěstounské péče, děti z nevyhovujícího domácího zázemí, nebo např. o romské vysokoškoláky. V posledních měsících podporujeme poskytnutím hardware i rodiny, které musely uprchnout před ruskou agresí z Ukrajiny.

V nedávné době jsme byli přímo u toho, kdy děti v doprovodu svých rodičů nebo pracovníků z dalších pomáhajících organizací přebíraly darované notebooky a další poskytnutou finanční podporu. Atmosféra v sále byla nepopsatelná, odhodlání a plány dětí a mladých lidí ze znevýhodněných rodin odvážné. Pevně věříme, že díky společné podpoře všech svých vysněných cílů dosáhnou.

„Máme velkou radost, že firemní dárci sami vyhledávají možnost darovat vyřazený hardware, který rychle stárne. Zatímco pro profesionální použití přestává být vhodný, našim klientům může ještě dobře posloužit. Velmi zajímavé je, že do projektu se čím dál více zapojují i státní organizace, jako byl v nedávné době Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) s darem 100 ks použitých notebooků Lenovo ThinkPad T430, Český statistický úřad darující 50 ks stolních počítačů HP 600PD DM, Česká školní inspekce přispěla několika monitory, notebooky a tiskárnou nebo akciová společnost Letiště Praha, která naší organizaci dlouhodobě podporuje, poskytla do sbírky počítačů téměř 60 ks hardware,“ pochvaluje si Libuše Homolová, koordinátorka sbírky počítačů organizace Člověk v tísni.

„Z komerčních společností oceňujeme spolupráci s českou IBM, s pojišťovnou Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group či Livesportem. Stálým přispěvatelem je Česká spořitelna, a.s., která pravidelně zásobuje sbírku počítačů funkční technikou. Za devět měsíců spolupráce jsme od ní obdrželi 183 notebooků, 58 stolních počítačů a 17 monitorů. Property specialista Vlasta Krausová je hlavním zprostředkovatelem při vyřazování techniky včetně uzavíraní darovacích smluv a naším nepostradatelným pomocníkem. Dík patří i všem ostatním zaměstnancům České spořitelny, kteří přijali za své vzdát se možnosti odkoupení vyřazovaného hardware ve prospěch znevýhodněných dětí a mládeže. První impuls tohoto propojení vzešel z Nadace České spořitelny dlouhodobě podporující nejen Člověka v tísni, ale i další prospěšné vzdělávací projekty,“ dodává Kristína Česálková, která se v Člověku v tísni stará o významné dárce.

Velice si vážíme všech dárců. Máme radost z každého poskytnutého kousku. Věříme, že se nám nadále budou sami hlásit ochotní majitelé a zaměstnanci firem či státních organizací, aby Sbírka počítačů mohla pokračovat i v dalším školním roce. Nadšení a ochota věnovat čas a energii mnohdy spletitým vyřazovacím procesům a pravidlům pro uzavření darovací smlouvy je k nezaplacení. Děkujeme.

Máte zájem darovat hardware neziskovým organizacím? Klikněte sem.

Autor: Libuše Homolová

Související články