Darovanou počítačovou technikou jsme vybavili školy, dětské domovy a podpořili znevýhodněné studenty

Publikováno: 18. 1. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Viditelnou radost z notebooku ze Sbírky počítačů Člověka v tísni měli v ubytovacím zařízení na Bobrovníku.
© Radost z notebooku ze Sbírky počítačů Člověka v tísni měli v ubytovacím zařízení na Bobrovníku, autor: Libuše Homolová

Tisíc kusů techniky, které jsme v uplynulém roce shromáždili z firemních darů ve Sbírce počítačů, pomáhá znevýhodněným dětem rozvíjet jejich schopnosti a s přípravou do školy. Různým hardwarem jsme vybavili několik školních počítačových učeben, dětské domovy a podpořili znevýhodněné studenty. S činností sbírky pokračujeme i v tomto roce.

Když jsme před rokem přebírali Sbírku počítačů, ředitel Šimon Pánek k tomu řekl: „My převezmeme to, co Česko.Digital skvěle rozjelo a potáhneme to dál.“ 

Přesně tak se děje už rok. Sbírka počítačů během dvanácti měsíců ve správě Člověka v tísni přijala od firemních dárců téměř 1000 kusů různého hardware a prostřednictvím spolupracujících organizací uspokojila poptávky po noteboocích a počítačích, které pomáhající s rozvojem digitálních kompetencí dětí a mládeže a narovnávají tak podmínky znevýhodněných dětí nejen v přístupu k samotnému vzdělávání.

Sbírka počítačů pomáhá rodinám, které si nemohou dovolit pořídit svým dětem potřebnou techniku, dále podporuje školy, dětské domovy i ukrajinské uprchlíky," říká ředitel Sociálních a vzdělávacích programů Jan Černý.

Za uplynulý rok jsme vybavili několik školních počítačových učeben, darovali počítače s příslušenstvím do dětských domovů a podpořili technikou studenty. Spolupracujeme s mnoha pomáhajícími organizacemi, které podporují např. matky samoživitelky.

Sledujeme příběhy a životní osudy dětí a dospívajících, a i když některé nejsou příliš veselé, tak vděčnost a šťastný výraz při přebírání vysněného notebooku radost a veselí přinese vždy.

Charita Most díky firemním dárcům vyřazené techniky mohla podpořit notebookem třeba rodinu statečné paní Sáry*, která má pět dětí (ročníky 2011, 2016, 2017, 2018, 2020). Skvěle se stará o výchovu dětí i chod domácnosti, přestože je obětí domácího násilí. Ač by rodina už chtěla znovu normálně žít, je stále ve svízelné situaci. Otec dětí je sice již odsouzen, avšak zatím si neodpykává svůj trest. Znovu Sáru napadl v parku před zraky jejích dětí, které byly svědky i většiny jeho dřívějších útoků na matku, někdy i nejstarší dceru.

Technikou jsme také podpořili vznik pražského Centra pomoci Ukrajině Nusle, kde pomáhají s hledáním ubytování, nabízí poradenství a sociální podporu a připravují vzdělávací kurzy pro ukrajinské uprchlíky.

Ukrajinské děti využívají hardware ze Sbírky počítačů k online výuce z jejich domovských škol na Ukrajině a zároveň jim pomáhá při studiu českých škol. Jedním z nich je sedmnáctiletý Matvij z Černihivu, který utekl s rodinou přes Polsko první den války. Pracoval tam v továrně na dřevo. Do Česka rodina dorazila v noci 6. dubna 2022, ubytování jim poskytli v rodinném penzionu v Lipové-lázních.

Provozovatelka Eliška Manů organizuje pomoc a podporu uprchlíkům už od začátku války a chlapcův příběh popsala takto: „Matvij se hned první den ptal, zda u nás v republice může studovat IT na střední a pak i na vysoké škole. Nejdřív jsem mu půjčila vlastní notebook, aby byl ve spojení s ukrajinskou školou, pak jsem objevila možnost získat techniku od Člověka v tísni. Máťa absolvoval intenzivní kurz češtiny v Pedagogicko-psychologické poradně v Šumperku a nyní je studentem programování na střední v Šumperku. Pomáhá svým vrstevníkům se stejným osudem, aby obstáli v digitálním světě. Instaluje, nastavuje aplikace a radí, jak počítač se softwarem v češtině používat. V Česku zůstal sám, maminka se vrátila na Ukrajinu, aby nepřišla o svou práci.“

Podobných příběhů existuje spousta, stále do našich mailových schránek přichází vyjádření vděčnosti. Bez servisních techniků ze společnosti DATASYS s.r.o. a štědrosti firemních dárců, kteří nám ochotně mnohdy opakovaně poskytují vyřazený hardware, by však podpora ze sbírky neměla skoro po třech letech od svého vzniku takový dopad. Děkujeme!

Potřebujete vybavit učebnu nebo spolupracujete se znevýhodněnými dětmi či mladými lidmi, o počítačovou techniku můžete požádat ZDE

*jméno klientky bylo z důvodu ochrany změněno

Autor: Libuše Homolová

Související články