Debata se skauty, kteří pomáhali v Afghánistánu

Publikováno: 13. 3. 2018 Doba čtení: 1 minuta
Debata se skauty, kteří pomáhali v Afghánistánu
© Sandra Calligaro

Afghánistán. Země, kde už se 40 let bezmála nepřetržitě válčí, kterou zčásti kontrolují obávaní bojovníci Tálibánu a ze které pochází 90% světové produkce opia. Současně ale země, kde přes 30 milionů lidí žije svůj život se svými sny – chtějí se vzdělávat, sportovat, žít zdravě, v bezpečí vychovávat své děti. Partička kluků trénuje parkour, holky se učí skejtovat, Kábul dokonce má svého vlastního Bruce Lee. Dva čeští skauti pomáhali v Afghánistánu v rámci programů Člověka v tísni, který v zemi působí už 16 let a pomohl více než milionu lidí postavit se na vlastní nohy a vymanit se ze začarovaného kruhu chudoby. 

V pondělí 26. března budete mít od 19:00 hod. možnost s nimi debatovat nejen o tom, jak vypadá afghánská KPZ.

Jak se vlastně žije v zemi, kde si pokračující boje vyžádají každý rok 3,5 tisíce životů? Jak jim pomohla skautská zkušenost se připravit a které dovednosti využili? Museli v noci držet hlídky? O své zážitky se podělí Jaroslav Petřík – Australan, koordinátor mise Člověka v tísni v Afghánistánu a Mongolsku, a Matouš Bořkovec, bývalý manažer vzdělávacích programů v zemi.

K ochutnání budou pravé afghánské rozinky a autor(ka) nejlepšího dotazu získá pravý afghánský šátek.

Výstava fotografií

7. – 30. března, Skautský institut, Staroměstské náměstí 1/4, Praha.

Do konce března máte možnost si ve Skautském institutu prohlédnout výstavu fotografií. Fotografka Sandra Calligaro cestovala po Afghánistánu tři měsíce, aby se setkávala s příjemci humanitární pomoci. Prostřednictvím výjimečných snímků zachytila vzácná svědectví zapomenutých Afghánců, jejichž životy se zastavily a nyní čekají na naději.


Autor: Člověk v tísni