Desetitisíce lidí na východě Ukrajiny jsou bez prostředků. Před zimou pomůžeme stovkám z nich s rekonstrukcemi rozbombardovaných domů

Publikováno: 20. 9. 2014 Doba čtení: 3 minuty
Desetitisíce lidí na východě Ukrajiny jsou bez prostředků. Před zimou pomůžeme stovkám z nich s rekonstrukcemi rozbombardovaných domů
©

Slavjansk, 20. září 2014 - Uprchlíci na východě Ukrajiny se často navrací do poničených domů a zůstávají zcela bez prostředků. Zkolabovala státní správa pro vyplácení dávek a desítkám tisíc lidí chybí peníze na jídlo nebo ošacení na zimu. Diabetici nebo astmatici, závislí na lécích se ocitli v bezprostředním ohrožení života. Člověk v tísni pokračuje v distribuci základní humanitární pomoci a ve Slavjansku pomůže před zimou stovkám lidí s rekonstrukcemi válkou zasažených domů.  

„Podél frontové linie panuje strach, že boje znovu propuknou a na řadě míst je příměří porušováno. Uprchlíci se odmítají vrátit, vesnice zůstávají téměř vylidněné a zůstali jen ti nejstarší a nejvíce zranitelní lidé,“ popisuje atmosféru v bojových zónách vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni Marek Štys. „Ti lidé bohužel potřebují úplně všechno. Jídlo, vodu, léky, ošacení. Lidé se v místech probíhajících bojů stále schovávají ve sklepích, potraviny jsou vykoupené, a když už v obchodě jsou, lidé se bojí ven a nemají peníze,“ upřesňuje humanitární situaci Ema Macková, programová manažerka pomoci na Ukrajině. Podobně špatná situace podle ní panuje také na místech, kam přicházejí uprchlíci nebo kde boje nedávno skončily. „Uprchlíci, ale i hodně místních tu už tři měsíce nedostávají sociální dávky včetně mateřské nebo penze. A navíc nemají práci. Je to obrovský problém,“ říká Macková.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Ukrajina 93209320/0300

nebo pomocí SMS ve tvaru DMS SOSUKRAJINA na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE.

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

Lidé s běžně léčitelnými nemocemi jako vysoký krevní tlak nebo diabetes se bez léků ocitají v bezprostředním ohrožení života. Jednak v lékárnách často základní léky chybí nebo na ně lidé nemají peníze. Člověk v tísni proto s pomocí partnerů zajistil dodávku léků do obklíčeného Doněcku nebo do obce Zolotoe. Další dodávky chystá do tří nemocnic ve Slavjansku a několika uprchlických táborů. „Včera nám v Kyjevě zabalili léky a zdravotnické potřeby pro tři nemocnic ve Slavjansku. Každá nemocnice dostane více méně stejný objem základních léků – antibiotika, infuze, chirurgické rukavice a léky pro akutní medicínu,“ říká zdravotnice Jerry Dresslerová, která v rámci týmu Člověka v tísni koordinuje a poskytuje zdravotnickou pomoc. „V dodávkách léků dáváme prioritu lidem s diabetem, vysokým krevním tlakem a astmatikům – tito lidé jsou na lécích závislí a v současné době je nemají za co pořídit nebo nejsou dostupné vůbec. Vybírá se vždy nejlevnější možný analog požadovaného léku. Důvodem je ekonomický profit – více lidí může dostat potřebné léky,“ upřesňuje Dresslerová.

Vedle téměř každodenní distribuce potravinových a hygienických balíčků v doněcké a luhanské oblasti se Člověk v tísni zaměří na pomoc s rekonstrukcí stovek válkou poničených domů. „Už máme vytipované domy těch nejvíce potřebných. Ale půjde vlastně jen o úplně základní opravy, aby tu lidé mohli přečkat zimu. Opravíme střechu, případně můžeme těm nejpotřebnějším poskytnout přímou finanční podporu na kamínka a další opravy,“ vysvětluje Ema Macková. „Pokračujeme také v podpoře uprchlických center, letní tábory nemocnice, jako jsou fary, nebo rekreační objekty, kde se shromažďuje nejvíce lidí. Tam půjde o zajištění základního zateplení a izolace a zvýšení ubytovací kapacity. Někam dovezeme chybějící lůžka, teplé ošacení a podobně,“ upřesňuje Macková.

#~gallery-876~#

Kapacita uprchlických center je ale omezená a neexistuje ani dost veřejných budov, kde by mohli být ubytováni. Pro desítky tisíc uprchlíků, kteří se nebudou moci navrátit do svých domovů, představuje zima vážné ohrožení. Teploty na východě Ukrajiny totiž v zimě klesají až k minus 20 stupňům. „Topná sezóna začíná už 10. října a pro uprchlíky proto připravujeme rozsáhlý program na ubytování lidí v rodinách,“ říká Marek Štys.

Do včerejšího dnes se na kontu SOS Ukrajina sešlo 7,8 miliónů korun. Další 1,5 milionu darovali členové dárcovského Klubu přátel Člověka v tísni. Z firemních dárců patří k nejvýznamnějším Nadační fond Avast a firma Isolit-Bravo, kteří každý poslali na účet 300 tisíc korun.

 

Pro více informací volejte:

Marek Štys, vedoucí humanitárních projektů Člověka v tisu (včera po návratu z UKR: +420 777 053 522, marek.stys@clovekvitisni.cz)

Ema Macková, programová manažerka pomoci na Ukrajině (na Ukrajině: +380 505 302 192, emanuela.mackova@clovekvtisni.cz)

Jerry Dreslerová, koordinátorka zdravotnické pomoci (na Ukrajině: +380 961 431 817)

Autor: