Děti uprchlíků ze zambijské Meheby už mají kam chodit do školy

Publikováno: 14. 12. 2021 Doba čtení: 1 minuta
Děti uprchlíků ze zambijské Meheby už mají kam chodit do školy
© Foto: Člověk v tísni
Ve zambijském městě Meheba se nachází uprchlický tábor. Původně sloužil angolským uprchlíkům, kteří utíkali před občanskými nepokoji ze své vlasti, v současné době v něm žije více než 30 tisíc uprchlíků z Demokratické republiky Kongo, Rwandy a Angoly. Tábor ale čelí řadě problémů. Jedním z největších je nedostupnost vzdělání. V oblasti je nedostatek základních a středních škol, děti nemají přístup k odbornému vzdělání, které by zlepšilo jejich vyhlídky do budoucna. Většina školních budov má navíc azbestové střechy, které představují značné zdravotní riziko pro žáky i učitele.

Díky sbírce Postavme školu v Africe Člověk v tísni rehabilitoval mehebskou školu, kterou bude navštěvovat 367 dětí. Stará budova prošla kompletní rekonstrukcí, do tříd jsme nakoupili lavice, židle i tabule. Pro žáky i učitele jsme vystavěli toalety a místo na umývání rukou. Díky podpoře českých studentů navíc každý žák dostal potřebné vzdělávací materiály a pomůcky pro výuku.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Uprchlíkům v bezvýchodné situaci pomáhá Člověk v tísni i dalšími způsoby. Za podpory Ministerstva zahraničních věcí České republiky byl v roce 2019 uskutečněn projekt zaměřený na materiální pomoc, a to zejména matkám s dětmi, těhotným a kojícím ženám, osobám s hendikepem nebo rodinám ve výrazné finanční tísni. Díky projektu Cash for Work jsme také mohli podpořit ty, kteří v táboře pomáhali se stavebními pracemi. Finanční příspěvek na živobytí tak od nás dostali například lidé, kteří pomohli stavět hygienické zázemí tábora nebo dočasná obydlí pro nově příchozí.


Autor: Člověk v tísni

Související články