Letní vzdělávací kempy? Děti ze znevýhodněného prostředí se na ně nedostaly, řekl Kovalčík pro Aktuálně.cz

Publikováno: 6. 8. 2021 Doba čtení: 1 minuta
Letní vzdělávací kempy? Děti ze znevýhodněného prostředí se na ně nedostaly, řekl Kovalčík pro Aktuálně.cz
© Foto: PIN

Po celém Česku právě probíhají letní vzdělávací kempy. Jejich hlavním cílem má být opětovné navázání kontaktu dětí se svými vrstevníky, vzájemná spolupráce, motivace ke vzdělání a přivyknutí si režimu, ze kterého během distanční výuky vypadly. Jinými slovy, co možná nejvíce usnadnit dětem zářijový návrat do škol. Děti, které by se těchto kempů potřebovaly účastnit nejvíce, se na ně ale nedostaly. Možné příčiny vysvětlil serveru Aktuálně.cz mediální koordinátor Člověka v tísni Martin Kovalčík.

Zájem o letní vzdělávací kempy je veliký. Někteří pořadatelé museli dokonce přibližně stejný počet dětí, které přijali, odmítnout. Jsou zdarma a dětem zajišťují celodenní program. Podle odborníků se ale kempů účastní primárně děti, jejichž rodiče by je na tábory stejně poslali. Sociálně slabší rodiny, kde vzdělání dětí z mnoha důvodů většinou nestojí na prvním místě, na kempy své děti ale posílají jen výjimečně. Proč? Podle Martina Kovalčíka je důvodů hned celá řada:

„Rodiny musejí pořídit dětem vybavení, které nemají. Může jít například i o kufry či cestovní tašky, které nevlastní a nemají na ně peníze. Problémem může někdy být i nedůvěra rodičů posílat děti někam do neznáma. To vše by se dalo ve spolupráci s neziskovou organizací nějak vyřešit, ale vyžaduje to dlouhodobější přípravu,“ řekl serveru Aktuálně.cz.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Děti se více účastní našich táborů

Děti, se kterými pracujeme, proto jejich rodiče i letos posílají zejména na naše každoroční tábory. „Daleko více jezdí děti na námi pořádané tábory, kde doučování také probíhá," uvedl Kovalčík a dodal, že nezaznamenal žádnou zvýšenou snahu ze strany státu, aby byly děti ze sociálně slabších rodin na letní doučovací kempy přihlášeny.

Článek vyšel 6.8. 2021 na serveru Aktuálně.cz. Jeho celé znění naleznete pod tímto odkazem

Autor: Dagmar Růžičková

Související články