Devíti školám jsme předali Ceny inspirace Světové školy

Publikováno: 15. 11. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Devíti školám jsme předali Ceny inspirace Světové školy
© Tomáš Princ

Na slavnostním setkání v Senátu jsme ocenili školy z různých míst republiky, které jsou zapojené do programu Světová škola za jejich aktivity v programu i za zajímavé a inspirativní komunitní projekty věnované vybranému globálnímu tématu, které pořádaly v místech jejich působení.

Zástupci všech oceněných škol se sešli v pátek 11. listopadu v důstojném a reprezentativním prostředí Frýdlantského salónku Senátu Parlamentu ČR. „Toto ocenění jsme letos předali poprvé. Chtěli jsme skrze něj ocenit ty školy, které se intenzivně zajímají o dění ve světě a jejichž projekty, které na globální témata reagují jsou inspirativním příkladem dobré praxe pro celou řadu dalších škol,“ popisuje cíl tohoto nového ocenění Barbora Málková, projektová manažerka z Člověka v tísni.

Cenu inspirace Světové školy získaly tyto školy:

  • Gymnázium Kojetín
  • Střední odborná škola obchodu a služeb, Olomouc, Štursova 14
  • ZŠ Svatoplukova Olomouc
  • ZŠ Choryně
  • ZŠ Fryčovice
  • CZŠ sv. Ludmily, pobočka Opava
  • ZŠ F. Bayera Kopřivnice
  • Gymnázium Frýdlant
  • ZŠ Šumperk

Součástí programu udílení Ceny inspirace byla i debata s názvem Pomáháme doma i ve světě. Jejími panelisty byli mladí inspirativní lidé, kteří se aktivně zabývají globálními problémy. Konkrétně šlo o: Veroniku Dvorskou z Iniciativy Hlavák, Elišku Víravovou ze Sester v akci za záchranu života a Jakuba Ježka z Mnoha světů v Jilemnici. Debatu i předávání cen moderovala Jana Peroutková z České televize.

Světová škola je dlouhodobý program, ve kterém se žáci i učitelé ze škol, které jsou do něj zapojené, pravidelně zajímají o světové dění, globální témata a vývoj v rozvojovém světě. Tato témata tvoří přirozenou součást výuky i života školy. Jednou za rok pořádají společně s místní partnerskou organizací akci zaměřenou na snahu o řešení nebo zmírnění vybraného problému.

Titulem Světová škola se v současné době pyšní 115 českých mateřských, základních a středních škol a téměř dvě stovky dalších škol z Evropy. Program společně vedou organizace Člověk v tísni, o.p.s., ARPOK a Adra.

Ambasadorkou projektu je polární ekoložka a bioložka Marie Šabacká, která o významu programu mluví v tomto krátkém videu.  


Tato akce byla finančně podpořena v rámci projektu “Towards an open, fair and sustainable Europe in the world Third Trio EU Presidency Project” financovaného Evropskou unií. Projekt je realizován organizacemi CONCORD Sweden; Coordination SUD; České fórum pro rozvojovou spolupráci (FoRS); a CONCORD Europe. Obsah akce nevyjadřuje názory dárců a nezakládá žádnou odpovědnost na jejich straně.

Autor: Václav Zeman

Související články