Díky sbírce počítačů nezůstal dvanáctiletý Aleš "offline"

Publikováno: 17. 2. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Díky sbírce počítačů nezůstal dvanáctiletý Aleš
© cvt

S nástupem distanční výuky musely mnohé nízkopříjmové rodiny začít řešit problém, jak připojit své děti na online vyučování. Rodinné rozpočty často neumožňovaly nákup potřebné techniky, a tak se různé neziskové organizace společně se soukromými firmami rozhodly podat pomocnou ruku a prostřednictvím sbírek počítačů zajistit možnost připojení těm, kdo by jinak zůstali „offline“. 

Velkou a úspěšnou sbírku zorganizovala komunita expertních dobrovolníků Česko.Digital, která ji následně v prosinci 2021 předala do správy Člověku v tísni. Od nedávného spuštění sbírky Člověk v tísni rozdal 120 kusů techniky, a to včetně notebooku, který putoval k dvanáctiletému školákovi Alešovi do Litomyšle.

Sbírka počítačů cílí především na velké firemní dárce, kteří mohou poskytnout větší množství kvalitní techniky najednou, což výrazně zjednodušuje administrativu i logistiku celého procesu darování. Dárce, kteří nám chtějí věnovat třeba jen jeden počítač nebo tablet bohužel musíme většinou odmítat, a to i přesto, že si velmi ceníme jejich zapálení a chuti pomáhat druhým. Často se totiž stává, že nám lidé v dobré víře chtějí darovat počítače, které už nesplňují standardy pro to, aby mohly dětem sloužit ke vzdělávání. 

Takové počítače nelze jednoduše přeinstalovat, je potřeba složitější a nákladný servis a na to bohužel nemáme prostor ani kapacity. Naší prioritou je propojit firemní dárce a konkrétní organizace nebo školy, a tím zásobit technikou větší množství žáků a studentů najednou. Avšak občas se k nám dostane dar v podobě jednoho notebooku či tabletu, který s radostí přijmeme. Jeden takový dárce se do Sbírky počítačů zaregistroval těsně před Vánoci, krátce po převzetí sbírky do správy Člověka v tísni. Ukázalo se, že darující je naším zaměstnancem, a tak jsme měli možnost sledovat příběh daru z obou stran – darujícího i obdarovaného🤍.

Malý předvánoční zázrak

Náš kolega byl dokonce první, kdo vyplnil nový registrační formulář, který jsme převzali od Česko.Digital a vyvěsili ho na nových webových stránkách sbírky. Nezapomněl záznam doplnit o poznámku, o jaký typ počítače se jedná, a dokonce nabídl zdarma reinstalaci a doinstalování aplikací potřebných k distanční výuce. Potvrdilo se tím to, že se stále nacházejí lidé, kteří jsou ochotni věnovat svůj čas takovéto pomoci, přestože mají spoustu jiné vlastní práce. 

Trochu jsme se obávali, jak najdeme konkrétní dítě, kterému počítač pošleme. Přece jenom sbírka je koncipovaná na hromadné zásilky do škol nebo různých organizací a na hledání jednoho studenta, kterému by počítač pomohl, jsme neměli prostor. V tom okamžiku v mailové schránce sbírky přistál tento dotaz od litomyšlského oddělení sociálně právní ochrany dětí:

Dobrý den,

dozvěděli jsme se o možnosti získání notebooku skrze Vaši sbírku. V rámci Dohody o výkonu pěstounské péče spolupracujeme s pěstounskou rodinou (prarodiče), která má v péči 12letého vnuka. S ohledem na současnou epidemiologickou situaci probíhá školní výuka nepravidelně ve škole a doma.

Od nového roku došlo ze zákona ke změně (snížení) v dávkách pěstounské péče, pěstoun je v dlouhodobé pracovní neschopnosti a celková finanční situace rodiny není příznivá. V současné době není rodina schopna zakoupit nový notebook, stávající bohužel dosloužil. Bylo by možné s Vámi navázat spolupráci a případně notebook pro rodinu získat? Bohužel nemáme jinou možnost, jak rodině PC zajistit.

Děkuji za odpověď!

Oddělení sociálně právní ochrany dětí

Městský úřad Litomyšl

Byli jsme nadšení z této náhody a naše odpověď proto jasně zněla: „Bylo by možné!“ Následovala velmi příjemná komunikace s dárcem i se zástupcem obdarovaného:

Ani jsem nečekala, že se ozvete s pozitivní zprávou, natož tak brzy. Jakmile vše potřebné obstaráme, ozveme se. Mockrát děkujeme!!!

Pokládali jsme za malý předvánoční zázrak, že se během pár dnů sešla nabídka s poptávkou. Následovala další korespondence, příprava na uzavření darovací smlouvy, zmíněná instalace a domluvení předání. Vše běželo jako po másle:

Ahoj, všechno je ok, počítač už je čistě nainstalovaný. Zítra si to vyzvedne kurýr, pozítří je to na OSPODu. Díky!

Psal nám kolega, který notebook zkontroloval, nainstaloval vše potřebné a na vlastní náklady poslal kurýrem do Litomyšle, a ještě za to sbírce poděkoval!

Z Litomyšle na oplátku přišel milý pozdrav včetně fotografie dvanáctiletého Aleše: 

Děkujeme za spolupráci, PC slouží dobře.

*úvodní foto je ilustrativní

Autor: Libuše Homolová, Kateřina Fuksová

Související články