Do problémů se může dostat až 1,5 milionu domácností, varuje šéf našich sociálních programů Jan Černý

Publikováno: 6. 6. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Do problémů se může dostat až 1,5 milionu domácností, varuje šéf našich sociálních programů Jan Černý
© Foto: Rishabh Kaul

Kolik domácností se může v dnešní situaci ocitnout v úzkých, popisuje v pořadu České televize ředitel Programů sociální integrace Jan Černý. Ve Studiu 6 hovoří také o tom, jak a komu v České republice aktuálně pomáháme a kolik lidí zůstává bez státní podpory v důsledku složitosti procedur spojených s žádostmi. Zmiňuje i pokus s vysokoškolsky vzdělanými lidmi a jejich úspěšností při vyplňování formulářů potřebných k získání příspěvku na bydlení, proč pomoc úřadů českým občanům není efektivnější a jak by měl stát reagovat na růst cen energií.

„Naše programy jsou zejména poradenské. Nejvíce se na nás obracejí lidé, kteří mají problém se splácením svých závazků, nebo se dostanou do nějaké nenadálé situace,“ řekl ve Studiu 6 Jan Černý.

V České republice je podle něj velký počet lidí, kteří nemají finanční rezervy a v důsledku toho se mohou dostat do velkých potíží. „Nějaký ten krach může přijít velmi rychle. Už za covidu se nám trochu měnila klientela, protože v ČR máme hodně lidí, kteří pracují na živnostenský list, takových těch samopodnikatelů - kadeřnic, nehtových specialistek a dalších podnikatelů bez zaměstnanců, a ti se během pandemie dostávali do velkých potíží a nově se obraceli na nás. Kvůli růstu životních nákladů se mohou výrazné finanční problémy týkat 1,5 milionů domácností,“ upozornil Jan Černý.

V rámci dluhového poradenství Člověk v tísni nabízí komplexní rozbor situace. „Většinou se na nás obrací člověk, který je už v exekucích. V České republice je nadpočet exekucí, ta situace není obdobná nikde v Evropě. Máme tady bohužel staré dluhové zátěže. U bagatelních dluhů, z kdysi, nebo u dluhů, které vznikly predátorskými praktikami v obchodním styku nebo při půjčování peněz - jsou tady statisíce příběhů, které jsou obtížně řešitelné bez nějakého razantního oddlužení a bez zjednodušení vstupu do oddlužení pro řadu rodin. My se snažíme udělat mapu toho příběhu a navrhnout nějaké řešení,“ vysvětlil Černý.

Jakým způsobem se Člověk v tísni zaměřuje na děti, mládež a jak podporuje jejich rodiny, se dozvíte v pokračování rozhovoru, který odvysílalo Studio 6 České televize.

Autor: ČvT

Související články