Dopis prezidentovi FIFA, Giannimu Infantinovi

Publikováno: 17. 5. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Dopis prezidentovi FIFA, Giannimu Infantinovi
© pxhere

Za necelý měsíc odstartuje v Rusku mistrovství světa ve fotbale. Na místě i u obrazovek jej budou sledovat miliony diváků a divaček z celého světa. Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) má jedinečnou příležitost upozornit na konkrétní porušování lidských práv v Rusku, především v Čečensku, kde se autority pokoušejí vypudit místní pobočku významné lidskoprávní organizace Memorial. Člověk v tísni se proto spolu s dalšími 13 ruskými a mezinárodními lidskoprávními organizacemi připojil k dopisu prezidentovi FIFA, Giannimu Infantinovi, v němž jej žádá o pomoc. 

Mezinárodní federaci fotbalových asociací (FIFA) spolu s dalšími neziskovými lidskoprávními organizacemi žádáme, aby se spolu s ruskými autoritami zabývala současnou lidskoprávní krizí v Čečensku. Jde nám především o poslední útoky proti přední ruské lidskoprávní organizaci Memorial. Bývalá šéfka čečenské pobočky této organizace Natalia Estemirova byla zastřelena. Sídlo organizace bylo tento rok vypáleno. A současnému šéfovi Ojubu Titijevovi hrozí až 10 let za mřížemi kvůli smyšleným obviněním.

Jak FIFA potvrdila, v Grozném, hlavním městě Čečenska, má být během mistrovství světa tréninkový tábor egyptského fotbalového týmu.

Vycházíme z vlastních zkušeností dlouhodobé práce v regionu a obáváme se, že Ramzan Kadyrov, který potlačuje i ten nejmírnější disent, se této prestižní skutečnosti pokusí využít ke zvýšení vlastní důvěryhodnosti a renomé. To může vést k dalším zásahům do práce lidskoprávních aktivistů a útokům proti místním kritickým hlasům.

FIFA má díky svému vlivu možnost okamžitě a účinně jednat. Je v jejích silách vyzvat ruské autority, včetně prezidenta Putina, aby se postavily za neprávem obviněného Titijeva a za Memorial, organizaci, která za 30 let působení pomohla tisícům lidí. Taková účast by ukázala, že přítomnost FIFA spíše napomáhá ochraně lidských práv v regionu, než aby pomáhala odvracet pozornost od jejich závažného porušování.

Taková účast by byla zároveň v souladu se zodpovědností FIFA respektovat lidská práva na základě Obecných zásad pro obchod a lidská práva OSN. Byla by rovněž v souladu se závazkem podporovat a chránit mezinárodní lidská práva, uvedeným v článku 3 stanov FIFA, a ukázala by odhodlání uplatňovat novou lidskoprávní politiku FIFA (FIFA’s Human Rights Policy). 

Celý dopis si přečtěte ZDE (v angličtině).
Autor: PIN

Související články