Domníváme se, že exekutor Podkonický podvodně dokládal poplatky navíc. Chtěl zaplatit za doručování i po vás?

Publikováno: 7. 2. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Domníváme se, že exekutor Podkonický podvodně dokládal poplatky navíc. Chtěl zaplatit za doručování i po vás?
© Exekutorská komora

Podle znaleckého posudku Člověka v tísni využíval exekutor Juraj Podkonický nekalých praktik, díky kterým si připisoval vyšší odměny za uzavření exekucí v rámci využití Milostivého léta. Pokud i vám naúčtoval tento exekutor zvláštní poplatek za osobní doručení, obraťte se na nás přes: TO.Podkonicky@clovekvtisni.cz

Znalecký posudek Člověka v tísni vznesl vážné podezření na to, že jeden z nejvlivnějších exekutorů v zemi a bývalý prezident Exekutorské komory Juraj Podkonický využíval počítačově vytvořené koláže, kterými získával nárok na vyšší odměnu od klientů při využití Milostivého léta. 

Místo 908 korun, které byly jako odměna pro exekutory přesně vymezeny, si tak připisoval nárok na dalších 242 korun za osobní doručení. Jeho takzvané doručenky však byly zřejmě falešné.

Posudek zkoumal čtyři doručenky z rozmezí dvou let a vyšlo najevo, že podpisy i razítka jsou na všech umístěné úplně stejně. Ukázalo se, že všechna potvrzení vznikla automatickým generováním v počítači, nikoliv skenováním skutečných dokumentů. Z toho spisu jsme zjistili, že tam má doručenky, které mají dokládat osobní doručování. Jsou to ale zjevně počítačové koláže. To bylo zjevné i laikovi na první pohled,vysvětlil v pořadu 168 hodin dluhový expert Člověka v tísni Daniel Hůle. Exekutor Podkonický by tak mohl být stíhán za trestný čin, podvod, nebo falšování veřejné listiny.

„Apelujeme na veřejnost, aby se obrátili na naši e-mailovou adresu TO.Podkonicky@clovekvtisni.cz. My to prozkoumáme a případně podáme dovolání,“ vyzývá Daniel Hůle.

Proti rozhodnutí exekutora bylo podáno odvolání, které shledal důvodným a účtování poplatků obratem zrušil.

Juraj Podkonický se stal prezidentem Exekutorské komory již po jejím vzniku v roce 2001. Svůj mandát obhájil a prezidentem tak byl až do roku 2009. Komora zjištění Člověka v tísni považuje za závažné a podle své mluvčí kontrolní komise věc v tuto chvíli pečlivě analyzuje a je pravděpodobné, že na úřad Podkonického bude poslána kontrola.Autor: Eliška Ratiborská

Související články