Filipínský tým po tajfunu Hagupit prořezával cesty pro pomoc

Publikováno: 12. 12. 2014 Doba čtení: 1 minuta
Filipínský tým po tajfunu Hagupit prořezával cesty pro pomoc
© Foto:

Osmičlenný tým Člověka v tísni na Filipínách se den po úderu tajfunu Hagupit vydal na pomoc do nejvíce poničených oblastí ostrova Samar. S pomocí pil především pomáhal zprůjezdnit cesty do odlehlých zpustošených vesnic, kam se kvůli popadaným stromům nemohla dostat základní potravinová pomoc.

"S jednou radnicí jsme se například domluvili, že prořežeme přístup do vesnice na řece. Popadané stromy totiž zatarasily koryto a do vesnice se nemohla dostat pomoc. Hned za námi tak jela loď s rýží a zároveň jsme sesbírali data o škodách," říká Denisa Bultasová, která v současnosti vede naší filipínskou misi.

Tým tak v prvních dnech po katastrofě zpřístupnil několik vesnic. "Prořezávání na řece je velmi náročné a i když s pilou pracuje zkušený člověk, trvalo nám zpřístupnění jedné odlehlé vesnice i čtyři hodiny," říká Denisa Bultasová. S pomocí pil jsme taky vyčistili poničenou základní školu ve městě Taft, aby mohla co nejdříve začít výuka.

#~gallery-916~#

Největší překážkou jsou rozbahněné cesty nebo místní sesuvy půdy. Lidé teď nejvíce potřebují plachty, lana nebo hřebíky na základní opravu obydlí. V zaplavených oblastech jsou potřeba čisticí tablety a na některých místech schází i jídlo.

"Velmi poničené jsou kokosové plantáže a rýžová pole, tedy hlavní zdroje příjmů pro místní lidi. Zemědělci přišli o příští úrodu a kokosovým plantážím bude trva dva až tři roky, než budou opět plodit," vysvětluje Denisa Bultasová.

Autor: Petr Štefan, Denisa Bultasová