Ghettout!

Publikováno: 3. 5. 2010 Doba čtení: 1 minuta
Ghettout!
©

Ach jo, zase chleba s hořčicí!“, „radši jedu hákovat“, „ty jo, mafiáni, zdrhám oknem!“…takové komentáře bylo nedávno možné zaslechnout v počítačové učebně Střední školy technické U Panského dvora v Ústí nad Labem. Studenti učebního oboru automechanik se účastnili jednoho workshopu, který nabízím školám v rámci kariérního poradenství. Se zmíněnou SŠT spolupracuji již dlouhodobě, studenti jsou již zvyklí, že se jednou za čas objevím a společné aktivity vítají. Tentokrát šlo o počítačovou hru Ghettout nebo-li Cesta z ghetta.

 

 

Studenti učebního oboru automechanik se účastnili jednoho workshopu, který nabízím školám v rámci kariérního poradenství. Se zmíněnou SŠT spolupracuji již dlouhodobě, studenti jsou již zvyklí, že se jednou za čas objevím a společné aktivity vítají. Tentokrát šlo o počítačovou hru Ghettout nebo-li Cesta z ghetta.

Na základě hraní této hry si mají hráči možnost představit bezútěšný život v ghettu, ze kterého není vůbec snadné se dostat ven a jsou kvůli tomu nuceni volit zcela specifické životní/herní strategie. Setkávají se s překážkami ve formě problémů s nevyhovujícím bydlením, zadlužení, závislosti na solidárních sítích, diskriminace na trhu práce a balancování na hraně zákona, které jsou typické pro život lidí pocházejících z prostředí sociálního vyloučení.

Hra ale není jen didaktická, je i zábavná, což mi potvrdili sami studenti. Má jednoduchou, ale přesto vizuálně přitažlivou grafiku, je vyšperkována vtipnými „hláškami“. Během dvou hodin hraní se bohužel nikomu z hrajících nepodařilo z ghetta ve hře vyváznout a zabránit demolici svého domu. Neradostný konec hry tak jenom ilustruje závažnost problematiky sociálního vyloučení, což si studenti měli možnost (naštěstí pro ně nanečisto) hrou ověřit.

Hru vyvinula společnost Tady a teď, o. p. s. Více na www.ghettout.cz.

 

 

 

Autor: