Give me five!

Publikováno: 4. 12. 2012 Doba čtení: 1 minuta
Give me five!
©

 

Škola svou prestiž získává na základě studijních výsledků svých žáků. Proč si potom sama podřezává větev? Nedostatečné z předmětů jako je například anglický jazyk by nás možná nepřekvapily. Na jedné základní škole v Ústí nad Labem se ale rozdávají pětky i z tělesné výchovy! Čekali bychom, že je obdrželi žáci, kteří nezvládají učivo nebo jsou líní a nechce se jim cvičit. Důvody jsou ale jiné a velmi diskutabilní.

 

Pětku z tělesné výchovy v pololetí může žák získat díky tomu, že nemá plavky, a proto nechodí plavat. Plave se celé pololetí, žák tedy nemá jak prokázat svou fyzickou zdatnost...a dostává nedostatečnou. Z anglického jazyka mu pětka v žákovské přistane díky tomu, že nemá pracovní sešit na angličtinu.

 Zdánlivě rozdílné má společného jmenovatele. Je jím rigidní přístup školy a pedagogů. Až poté špatná finanční situace rodiny. Každá rodina silně pocítí ve svém rozpočtu nástup svých dětí do školy. Natož pak rodina sociálně slabá. Požadavky škol na materiálové vybavení školáka bývají neúměrné. Se zapůjčením erárních plavek je to asi trochu složitější, ale zapůjčení pracovního sešitu školou nebo využití možnosti okopírovat pro žáka několik kapitol, složité není.

Není to složité, je to zřejmě nemožné. Slovy nejmenovaného učitele: „Nejde to!“

 

 

 

 

 

                      

 

 

 

 

 

Autor: pracovníci sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, Ústí nad Labem