iRozhlas.cz: Chudoba a hlad nutí Afghánce k zoufalým činům

Publikováno: 26. 1. 2022 Doba čtení: 1 minuta
Lidé čekající na distribuci hmotné pomoci v Kábulu.
© Michal Przedlacki

iRozhlas.cz: Stejně jako dalších 3,5 milionu Afghánců musela i rodina padesátileté Delaram Rahmatíové opustit svůj dům a přestěhovat se do jedné ze čtvrtí pro vnitřně vysídlené osoby uvnitř Afghánistánu. Žena, která se stará o manžela i dva nemocné syny, nemá peníze, aby rodinu uživila. Tíživá situace ji proto donutila prodat dvě své dcery i vlastní ledvinu, k zoufalým činům nicméně přistupuje mnoho dalších Afghánců zbídačených současnou situací v zemi.

Rahmatíovi opustili rodinný dům v provincii Bádghís na severozápadě Afghánistánu už před čtyřmi lety, kdy oblast zasáhlo obrovské sucho. Půda se tak stala neobdělávatelnou a vesnice, kde společně žili, neobyvatelnou. Od té doby proto přežívají v hliněné chýši s plastovou střechou v jednom z chudinských slumů ve městě Herát na západě Afghánistánu.

Život v Herátu jim ale lepší vyhlídky nepřinesl. Není tam žádná práce, živitelka osmi dětí ale musí platit nemocniční poplatky za své dva syny. Jeden je ochrnutý a druhý trpí duševním onemocněním, kromě toho však musí hradit léky také pro svého manžela.

Okamžitá pomoc
Darovat pravidelně

Zbytek článku najdete na webu irozhlas.cz

Autor: Eliška Kubátová Český rozhlas

Související články