Hudební zkušebna v Klubu Křižovatka

Publikováno: 10. 5. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Hudební zkušebna v Klubu Křižovatka
© ČvT archiv

Součástí kladenské pobočky Člověka v tísni je Nízkoprahový klub Křižovatka pro děti a mládež od 7 do 19 let. Nabízíme jim pomoc s řešením různých situací (v rodině, škole, práci, vztazích…) v příjemném a přátelském prostředí. Zároveň jim ukazujeme, jak mohou trávit volný čas smysluplně, bezpečně a hlavně tak, aby z toho měli radost. Docházka do klubu je zdarma, musí ovšem dodržovat klubová pravidla. Našim návštěvníkům nabízíme různé činnosti, ale často je nejdůležitější podpořit je, aby uskutečnili své vlastní nápady, kterých nikdy není málo. Jedním z takových nápadů byla hudební zkušebna, která teď „jede“ každý čtvrtek.

Na začátku jsme měli mikrofon a staré bicí, s kterými si pracovníci moc nevěděli rady. Jednoho krásného dne je dva kluci ze staršího Klubu (po svolení pracovníků) snesli z půdy, postavili, oprášili a dokonce opravili, co bylo potřeba. Pak začali hrát a zpívat a vůbec se od toho nemohli odtrhnout. Střídali se v těchto činnostech a šlo jim to moc pěkně. Bylo vidět, že už na bicí někdy hráli. Na to, aby si koupili vlastní nebo chodili na placené hodiny, ale jejich rodiny nemají dostatek prostředků. Proto svůj potenciál začali využívat v našem Klubu. Na den, kdy se poprvé hrálo, byl ale naplánován také preventivní program s hosty o sexuálně přenosných nemocech. Kluci na program zůstali, vydrželi na něm hodinu a půl a aktivně se zapojovali. Odměnou jim bylo kromě získaných informací i další krátké hraní. A příjemný pocit z nabitého odpoledne.

Další kluci a holky se o hraní brzo dozvěděli a o zkušebnu začal být velký zájem. Hrát se ale (kvůli hluku) může jen jednou týdně. Bylo potřeba vymyslet, co s tím, aby to bylo spravedlivé. Na Klubové radě jsme se dohodli, že ten, kdo chce hrát, se musí dopředu zapsat, přijít včas a taky si aparaturu připravit, na konci uklidit a samozřejmě na nástroje dávat pozor. A zatím to funguje. Kromě zdokonalování ve hraní a zpívání se hráči a zpěváci učí domlouvat ve skupině a aktivně se podílejí na tom, jak bude zkušebna vypadat. Rádi vidí, že jejich názor má nějakou váhu. Spontánně vznikají i situace, kdy se účastníci učí hrát navzájem. Zkušebna teď pravidelně běží už tři měsíce, kromě „otců zakladatelů“ přibylo pár dalších nadšenců, kteří se účastní více či méně pravidelně. Důležité ale je, že mají tu možnost.

Autor: Anna Charvátová, sociální pracovnice NZDM

Související články