Alarm: „Karta se obrací. Zdá se, že zdravý rozum zvítězí a zdravotní pojišťovny se milostivému létu nevyhnou,“ říká Hůle

Publikováno: 9. 11. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Alarm: „Karta se obrací. Zdá se, že zdravý rozum zvítězí a zdravotní pojišťovny se milostivému létu nevyhnou,“ říká Hůle
© fotobanka

Doposud největší oddlužovací proces, který v Česku kdy probíhal, byl spuštěn již více než před týdnem. Akci provázely v poslední době debaty zejména o tom, zda se bude možnost oddlužení vztahovat i na dluhy u zdravotních pojišťoven, které se akci snažily ze všech sil vyhnout. O tom, že se karta obrací ve prospěch dlužníků a zdravého rozumu, mluvil v rozhovoru pro Alarm náš kolega a dluhový expert Daniel Hůle. 

„Klíčovou otázkou posledních týdnů bylo, zda se zdravotním pojišťovnám podaří milostivému létu vyhnout, ale nakonec po jasném vyjádření respektované soudkyně Kasíkové a vyjádření ministerstva spravedlnosti se snad karta obrátí a zdravý rozum zvítězí,“ uvedl Hůle v rozhovoru. O tom, že by se do akce měly zapojit i pojišťovny, dle něho není pochyb. „Považovat penále za jistinu je opravdu stavění spravedlnosti na hlavu. VZP se ústy ředitele Kabátka veřejně zavázala vyzvat všechny své exekutory, aby k penále přistupovali jako k příslušenství,“ upozornil.

Jak Hůle v rozhovoru dále sdělil, vzhledem k tomu, že je Milostivé léto součástí novely exekučního řádu, z hlediska využitelnosti má několik podstatných limit. „Milostivé léto je využitelné pouze pro pohledávky vymáhané v soudní exekuci. Takže například daňové či správní exekuce se to netýká. Stejně tak se to netýká dluhů, které ještě v exekuci nejsou, protože Milostivé léto má řešit primárně právě starší dluhy, které v exekuci skoro vždy již jsou,“ uvedl Hůle.

Veřejnoprávní pohledávky tvoří více než polovinu exekucí

Další zásadní limitou je, že jde o pohledávky vymáhané veřejnoprávním věřitelem nebo jeho firmou. Jak Hůle v rozhovoru připomněl, pokud byla pohledávka prodána soukromé firmě, a to i během exekuce, milostivé léto se na ni nevztahuje. „Na druhou stranu se ukazuje, že nějakou veřejnoprávní pohledávku má více než polovina všech lidí v exekuci, takže jde o velké množství lidí i exekucí,“ dodal.

Jak na Milostivé léto reagují exekutoři a proč se proti tomuto konceptu někteří lidé ohrazují? Přečtěte si celý rozhovor s Danielem Hůlem, který vyšel na internetovém deníku Alarm. 

Pro více informací navštivte naše webové stránky milostiveleto.cz nebo zavolejte na naši help linku:


Autor: Člověk v tísni

Související články