Humanitární organizace vyzývají k okamžité pomoci těm, kteří byli postiženi zemětřesením o síle 7,7 Richterovy škály, které zasáhlo Sýrii a Turecko

Publikováno: 6. 2. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Humanitární organizace vyzývají k okamžité pomoci těm, kteří byli postiženi zemětřesením o síle 7,7 Richterovy škály, které zasáhlo Sýrii a Turecko
© Foto: Člověk v tísni

Humanitární organizace vyzývají k okamžité pomoci těm, kteří byli postiženi zemětřesením o síle 7,7 Richterovy škály, které zasáhlo Sýrii a Turecko.

Více než 100 humanitárních organizací vyzývá k okamžité a trvalé mezinárodní podpoře, aby se zabránilo dalším ztrátám na životech v důsledku zemětřesení, které v pondělí 6. února 2023 zasáhlo Sýrii a Turecko. Humanitární agentury vysílají týmy, aby rychle jednaly a poskytly okamžitou pomoc tam, kde je to možné, a to rychlou mobilizací dostupných stávajících zdrojů. Pro rozšíření pomoci v následujících hodinách a dnech je však zapotřebí naléhavě poskytnout další zdroje.

Zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály, které v pondělí 6. února v časných ranních hodinách zasáhlo jižní Turecko a severní Sýrii, spolu s četnými následnými otřesy zničilo budovy, domy a infrastrukturu v celém regionu, kde žijí miliony zranitelných lidí. Úřady v regionu odhadují, že o život již přišlo téměř 2 000 lidí a další tisíce jsou zraněny. Tato čísla se s přibývajícími zprávami o ničivých dopadech zemětřesení každou hodinou zvyšují.  

Mnoho lidí stále zůstává uvězněno pod troskami budov a rychlou pomoc ztěžuje zničená infrastruktura. První záchranáři - většinou ze Sýrie a Turecka - jsou už nasazeni na místě a s rizikem vyhledávají a zachraňují osoby uvězněné pod troskami či zraněné následky zemětřesení a nabízejí všem potřebným lidem základní služby. Průběh záchranné akce ztěžují mrazivé teploty a velmi nepříznivé povětrnostní podmínky. Je velmi důležité, aby mezinárodní organizace spolupracovaly s národními aktéry a místními skupinami, které na místě pracují na tom, aby se pomoc rychle dostala k potřebným. 

Uvnitř Sýrie trpí lidé ve všech částech země následky dvanáct let trvajícího konfliktu a miliony lidí v oblastech, které zemětřesení zasáhlo, jsou již nyní závislé na životně důležité humanitární pomoci, která jim pomáhá přežít, přičemž nejhůře jsou z nich postiženy ženy a děti.

Dnešní ničivé události znamenají další utrpení pro miliony lidí, kteří žijí jako vnitřní uprchlíci, mnozí v táborech, provizorních přístřešcích a nebezpečných budovách bez dostatečného přístupu k vodě, zdravotním službám nebo elektřině.

K pokračování záchranných prací je zapotřebí okamžitá pomoc, a to v podobě moderního vybavení a lidských sil, protože mnoho lidí je údajně stále uvězněno v troskách.

Humanitární komunita je solidární s těmi, kteří ztratili své kolegy a blízké, a s těmi, kteří stále žijí v nejistotě, a vyjadřuje hlubokou soustrast rodinám postižených.

Humanitární organizace vyzývají celé mezinárodní společenství, aby zintenzivnilo své snahy a okamžitě pokračovalo v nasazování dalších životně důležitých zdrojů, finančních prostředků a pomoci do Sýrie, Turecka a všech postižených oblastí v regionu. 

Autor: Syria INGO Regional Forum, Syrian NGO Alliance

Související články