Humanitární situace v Sýrii nikdy nebyla horší. Člověk v tísni vybral 66 milionů korun a po zemětřesení pomohl desítkám tisíc lidí

Publikováno: 15. 2. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Furnishings and water tanks for temporary shelters being delievered in Idleb governorate, NWS. Earthquake response.
© Foto: People in Need

Záchranné práce po ničivém zemětřesení v Sýrii a Turecku pomalu končí. Nyní se priority přesouvají k odklízení trosek, opravám domů a zničené infrastruktury. Mnoho lidí, kteří ztratili střechu nad hlavou stále spí venku nebo v autech. V Sýrii chceme poskytnout finanční pomoc na nákup základních potravin a přípravu na zimní období pro minimálně 30 tisíc rodin. Plánujeme poskytovat finanční podporu na opravu zničených domů. Budeme obnovovat školy, které v Sýrii podporujeme dlouhodobě. Náš agrární tým bude i nadále podporovat místní zemědělce, aby mohli i přes katastrofu, která zemi zastihla, znovu zasít.

Humanitární potřeby v Sýrii dosáhly v roce 2023, kdy země vstoupí do dvanáctého roku konfliktu, historického maxima. Jen na severozápadě je na humanitární pomoci závislých 4,1 milionu lidí. Dopady zemětřesení jejich potřeby během epidemie cholery v nejchladnějším období roku jen zhoršují.

Přispějte do sbírky SOS zemětřesení Sýrie a Turecko:

61 letá Miriam z Atarebu na severozápadě Sýrie od nás dostala 150 dolarů v rámci finanční podpory lidem zasaženým zemětřesením. "Nejdříve si koupím nádrž na vodu. Teď potřebuji zajistit ty úplně základní věci,” říká. Během katastrofy sice unikla, ale její dům byl značně poškozen a její nádrž na pitnou vodu byla úplně zničená.

V severozápadní Sýrii máme na místě tým 450 zaměstnanců. Rozdáváme lidem zasaženým touto tragickou událostí hotovost, teplé jídlo, zimní oblečení a další základní věci. Hranice s Tureckem, která byla bezprostředně po zemětřesení neprostupná, je nyní již otevřená jak komerčním tak humanitárním konvojům. Člověk v tísni v této chvíli zajišťuje nejvíce potřebný materiál. V celkových číslech jsme doposud darovali:

  • 50 000 litrů nafty a dalšího nezbytného vybavení místním samosprávám.
  • 7000 kusů zimního oblečení pro děti a dospělé.
  • 2600 potravinových balíčků pro nejvíce postižené rodiny a 1900 balíčku s trvanlivými potravinami
  • 1500 domácností od nás každý den dostává teplé jídlo a 2400 jednorázových porcí teplého jídla
  • 400 porcí jídel pro kojence
  • 1200 rodinám jsme darovali 150 dolarů na zakoupení základních potřeb
  • 900 lidí jsme vyplatili peníze za odklízení sutin v rámci programu Cash for work
  • 60 nádrží na pitnou vodu a 30 generátorů do provizorních táborů pro lidi, kteří ztratili střechu nad hlavou

Tragičnost celé situace podtrhuje fakt, že lidé, kteří žili dlouhá léta jako uprchlíci ve stanu a měli možnost se přestěhovat do domů, přišli opět o střechu nad hlavou nebo v těchto domech dokonce zahynuli. "Poprvé po dvanácti letech války se ve stanech a uprchlických táborech cítíme bezpečněji," říká Ahmed, který pochází z Hamá na severozápadě Sýrie.

V Turecku pracuje tým 60 zaměstnanců Člověka v tísni. Distribuujeme ve spolupráci s místními zástupci a nevládními organizacemi přikrývky, oblečení a finanční pomoc, plynové topení a solární lampy do provizorních táborů. V terénu máme 40 lidí, kteří rozdávají deky a teplé oblečení v hůře dostupných místech.

V rámci naší sbírky SOS zemětřesení Sýrie a Turecko se doposud podařilo vybrat více než 66 milionů korun, které kromě podpory dalších dárců, jako je Evropská unie, pomohou financovat naši pomoc.

"V nadcházejících týdnech chceme v Sýrii poskytnout finanční pomoc na nákup základních potravin a zazimování dalším minimálně 30 tisíc rodinám."

Mimo pomoc lidem zasaženým zemětřesením i nadále pokračujeme v dodávkách jídla pro 20 tisíc rodin v severní Sýrii, které byly nuceny opustit svůj domov v důsledku 12 let trvající války. Za 1 000 Kč pořídíme jídlo pro rodinu na měsíc. Rodinám poskytujeme také kamínka a příspěvek na topivo, opravujeme stany, dodáváme plachty, hřebíky a lana. Obnovujeme existující vodovody a kanalizaci a podporujeme provizorní stanové školy pro děti.

“V nadcházejících týdnech chceme v Sýrii poskytnout finanční pomoc na nákup základních potravin a zazimování dalším minimálně 30 tisíc rodinám. Plánujeme poskytovat finanční podporu na opravu zničených domů. Budeme obnovovat školy, které podporujeme dlouhodobě. Náš agrární tým bude i nadále pomáhat místním zemědělcům, aby mohli i přes katastrofu, která zemi zastihla, znovu zasít,” říká Jan Mrkvička, ředitel humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni. 

I v Turecku ve spolupráci s našimi partnery a místní samosprávou plánujeme v nejbližších dnech rozšířit naši podporu nejvíce zasaženým. Naše týmy budu ve větším rozsahu rozdávat potravinové poukázky, hygienické balíčky a další základní potřeby. Připravujeme zásilku plachet, stanů a dalšího chybějícího vybavení. 


Autor: Člověk v tísni

Související články