I s vícero exekucemi je oddlužení možnost a šance na život bez dluhů

Publikováno: 4. 12. 2020 Doba čtení: 2 minuty
I s vícero exekucemi je oddlužení možnost a šance na život bez dluhů
© Archiv Člověk v tísni

Projekt Krotitelé dluhů pomáhá v Olomouckém a Středočeském kraji lidem, kteří se ocitli v dluhové pasti. Ti mnohdy neznají možnosti řešení a dosavadní způsob splácení dluhů se jim jeví jako neefektivní. Naši organizaci tak oslovují s žádostí o přípravu a podání návrhu na povolení oddlužení. Příběh pana Karla, který se rozhodl své dluhy aktivně řešit přiblížila dluhová poradkyně Natálie Lisová. 

"S panem Karlem jsem v rámci projektu zahájila spolupráci v polovině roku 2020. Během spolupráce se nám podařilo důkladně zmapovat exekučně vymáhané dluhy a také získat údaje o ostatních dluzích, jejichž vymáhání prozatím řešili věřitelé. Klient uchopil řešení své dluhové situace velmi zodpovědně. Našel si práci, aby mohl do oddlužení vstoupit a dluhy věřitelům splácet.

Pan Karel začal aktivně jednat s věřiteli a exekutory a získal tak potřebné dokumenty. Dokonce se mu podařilo dosáhnout snížení dluhu za neuhrazené poplatky za popelnice u obecního úřadu. Potřeboval se především zorientovat v aktuálních pravidlech oddlužení, a podpořit při získávání podkladů, na jejichž základě jsme mohli zhodnotit, zda je pro něj oddlužení dobrým řešením.

Pan Karel splnil všechny podmínky, které byly v rámci vstupu do oddlužení vyžadovány. Jedná se totiž o proces vyžadující plnění povinností a vynaložení maximálního úsilí k tomu, aby byly dluhy věřitelů zaplaceny v co nejvyšší míře. Díky přehledu dluhů, který jsme během spolupráce vytvořili, jsme s klientem vyhodnotili, že oddlužení pro něj skutečně je reálným východiskem. Klient má dobré zázemí a podporu partnerky, což pro něj znamenalo velkou jistotu pro další krok.

Do oddlužení vstoupil v listopadu 2020. Jestliže se jeho příjem nezmění a věřitelé přihlásí své pohledávky v takové výši, ke které jsme prostřednictvím mapování dospěli, je velmi pravděpodobné, že věřitelům zaplatí za 5 let přes 90% z celkové dlužné částky. Nabízí se i varianta tříletého oddlužení, tedy zkrácení procesu, pokud by za 3 roky uhradil všem svým nezajištěným věřitelům dluhy z 60%. Podáním návrhu na povolení oddlužení pro nás spolupráce nekončí, neboť panu Karlovi bude poskytována podpora i v průběhu oddlužení formou asistence.

Důležité je říct, že pro osoby dlouhodobě zadlužené potýkající se s vícero exekucemi je oddlužení opravdu možností, jak své závazky uhradit a současně získat v horizontu 5 let šanci na život bez dluhů směřujícímu ke spokojenějšímu životu." - Mgr. Natálie Lisová, dluhová poradkyně

(jméno klienta bylo pro zachování jeho anonymity zaměněno)

Pokud jste se i vy dostali do složité životní situace, můžete se na nás obrátit. Naši dluhoví poradci jsou k dostižení na svých telefonech ve všední dny od 8:00 do 16:30.Další příběhy ze série Krotitelé dluhů:


Autor: ČvT

Související články