iDNES.cz: Tuberkulóza, umělé květiny a přítel, co pije denně čůčo. Reportáž z Tachovska

Publikováno: 28. 11. 2019 Doba čtení: 1 minuta
iDNES.cz: Tuberkulóza, umělé květiny a přítel, co pije denně čůčo. Reportáž z Tachovska
© Petr Eret, MF DNES

Reportérka serveru iDNES.cz Klára Mrázová se vydala do oblasti Tachovska, kde navštívila lidi, kteří žijí na okraji společnosti ve squatech a ubytovnách. Během její cesty ji doprovázely pracovnice místní pobočky Člověka v tísni Veronika Uhlířová a Kateřina Vostatková, které těmto lidem pomáhají.

Reportérka navštívila například paní Zuzanu, která žije se svým přítelem Vojtěchem ve squatu. Neteče zde voda a nefunguje elektřina. Většina obyvatel jsou narkomani. Řádí tu nemoci jako svrab, tuerkulóza nebo syfilis. Navíc Zuzanin přítel Vojtěch je silný alkoholik. 

"Mně se nelíbí, že si dá víno, pije dennodenně, od rána do večera, čučáky dvoulitrový. Nebo si tady kupujou vodky. Strašně všichni chlastaj. U toho se dějou nemravný věci. Prostě doupě zlých,“ zlobí se Zuzana. Kromě Vojtěcha má Zuzana ještě dceru, která žije v nedaleké vesnici. Přestože je dcera celkem spokojená, stále se ještě nezbavila psychických problémů, které ji v minulosti vedly ke skoku z okna.

Zuzaně se podařilo svoje místo trochu zvelebit, má vlastní topení, obrazy i umělé květiny. Samozřejmě ale ve squatu nechce zůstat, v hledání lepšího bydlení se jí snaží pomoct pracovnice tachovské pobočky. „Pokud by se to podařilo, posunou se i jiné věci. Je v hrozném prostředí, i když se ohromně snaží udržovat si v pokojíčku čisto. Ale nemá se pořádně kde umýt a vyprat si, tím ztrácí šanci se dobře připravit na pohovor a najít si zaměstnání,“ vysvětluje Vostatková.

*Úvodní fotka: iDNES.tv

Video: Obydlí lidí z vyloučených lokalit na Tachovsku

Celý článek o lidech z vyloučených lokalit si přečtěte na iDNES.cz

Autor: iDNES.cz a Člověk v tísni

Související články