Informace pro solidární ubytovatele mohou být matoucí. Obraťte se na naši help linku

Publikováno: 29. 6. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Informace pro solidární ubytovatele mohou být matoucí. Obraťte se na naši help linku
© Foto: Gabriel Andrés, Flickr

Majitelům solidárních domácností končí možnost žádat o státní příspěvek. Ministerstvo práce a sociálních věcí jim za službu pro uprchlíky děkuje, a pokud chtějí i nadále ubytování Ukrajincům poskytovat, přidává novou podmínku. Informace, které změny provázejí, však mohou být matoucí. Například příspěvek, který nově bude dostávat nájemce - cizinec s dočasnou ochranou, pravděpodobně nebude ve výši částek v tabulce na webu ministerstva. Bude dokonce výrazně menší, než jaký by dostala česká rodina. Vyzýváme proto vládu, aby uprchlíci s dočasnou ochranou měli nárok na stejné sociální dávky jako čeští občané.

Od července 2023 bude příspěvek na bydlení pro uprchlíky nově vyplácen cizincům s dočasnou ochranou (DO) společně s humanitární dávkou (HuD). Aby měli nárok na plnou výši započitatelných nákladů na bydlení, musí bydlet v samostatném bytě, teď nově zapsáném vlastníkem v evidenci bytů. Netýká se to tedy sdílených domácností a „bytů“, co nejsou dle katastru nemovitostí byty (případně to nelze vyčíst ani z dokumentace, z níž vyplývá účel užívání), a ani ubytoven.

V případě, že byt nebude evidován, bude se od července cizinci s DO započítávat nižší částka na jeho bydlení (80 % tabulkového maxima započitatelných nákladů na bydlení). Ovšem ani u zaevidovaných bytů to neznamená, že nájemce dostane celou částku uvedenou v tabulce na webu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), jak se mnozí vlastníci nyní z informací, které šly přímo jim, domnívají,“ upozorňuje náš odborník na sociální témata Daniel Hůle.

Započitatelné náklady na bydlení v zaevidovaném bytě činí dle tabulky MPSV 3 000 korun na osobu, stejně za každou další, až do výše 15 000 korun za pět a více nájemníků. Avšak vždy záleží na konkrétním případu, v jaké výši cizinec s DO příspěvek ve finále společně s HuD získá.

Web ministerstva uvádí několik příkladů. Konečná výše nově pojaté HuD tříčlenné rodiny bude nastavena tak, že od součtu dávek členů domácnosti (součet stanovených HuD + započitatelné náklady na bydlení) se odečtou příjmy domácnosti a rozdíl tvoří výši dávky! Ta může být pro matku dvou dětí školního věku s mzdou 17 000 korun pouze 2 110 korun (HuD 10 110 + započitatelné náklady na bydlení 9 000 – mzda 17 000).

„Ještě za červen přitom dostane pronajímatel od státu za tuto rodinu 12 tisíc Kč. Pokud by česká rodina platila nájem 12 tisíc a za energie dalších 5 tisíc, dostala by ve stejné situaci příspěvek na bydlení 11.900 Kč, tedy přibližně 6x více než rodina uprchlíků,“ upozorňuje Daniel Hůle.

Vyzýváme proto vládu, aby uprchlíci s dočasnou ochranou měli nárok na stejné sociální dávky jako čeští občané. V dané situaci odpovědnost za jejich podporu přenáší na solidární domácnosti a spoléhá na to, že je pronajímatelé nevyhodí na ulici.

V případě dotazů na změny účinné od 1. 7. 2023 se solidární ubytovatelé mohou obrátit na naši help linku 770 600 800. Poradci zájemcům spočítají i výši podpory, kterou by uprchlík/*ci měli nově dostat. 


Autor: Eva Kroupová

Související články